Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Dènoncohet Ministria e Brendshme: Mban pèng 3700 dosje të ish-Sigurimit

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka dènoncuar se Ministria e Brendshme po mban pèng rreth 3700 dosje. Në raportin vjetor të punës të paraqitur në Kuvend, Autoriteti ka bërë dènoncimin duke thënë se kjo situatë është e tillë që prej muajit maj të vitit të kaluar.

Para rreth pesë vitesh, mazhoranca e majtë miratoi ligjin që do mundësonte hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit si një mundësi për rehabilitimin shpirtëror për vuajtjet që pësuan nga pèrndjekja e díktaturës mijëra qytetarë shqiptarë. Pavarësisht miratimit, qeveria ka zgjedhur të mos zbardhë të vërtetën e ish-Sigurimit të Shtetit dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Ora News shkruan se Ministria e Brendshme refuzon ti vërë në dispozicion Autoritetit dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit që gjenden në arkivin e saj. Autoriteti dènoncon mungesën e bashkëpunimit nga ana e Ministrisë e Brendshme në raportin e punës për vitin 2019 të dorëzuar në Kuvend, ku thekson se marrja e dokumentacionit nga ky institucion është i bllòkuar.

“Procesi i marrjes në dorëzim i dokumenteve të ish-Sigurimit të Shtetit nga ASMB është pothuajse i bllòkuar që nga muaji maj 2019”, thuhet në raportin e Autoritetit të Dosjeve.

Në total bëhet fjalë për 3700 dosje të cilat janë evidentuar dhe verifikuar, por nuk janë marrë në dorëzim nga autoriteti.(Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *