Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

DOKUMENTI/ Denoncimi i PD për Ismailajn, Olsian Çela kërkesë KQZ: Na vini në dispozicion formularin e dekriminalizimit të kryebashkiakut

Prokuroria e Përgjithshme është vënë në lëvizje pas denoncimit të Partisë Demokratike për kryetarin e Bashkisë së Mallakastrës, Qerim Ismailaj.

Vetë kryeprokurori Olsian Çela i ka dërguar një letër Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ku i kërkon që t’i vërë në dispozicion sa më shpejt formularin e dekriminalizimit të Qerim Ismailajt.

“Kërkojmë përcjelljen sa më parë të formularit të dekriminalizimit. Na vini në dispozicion formularin e vetëdeklarimit të Qerim Ismailajt”, shkruhet në kërkesën e Çelës për KQZ. Kujtojmë që më herët Prokuroria e Përgjithshme vuri nën hetim kryebashkiakun e Mallakastrës.

Prokuroria ka vendosur nën hetim kryetarin e Bashkisë së Mallakastrës, Qerim Ismailaj.

Ai u denoncua nga Partia Demokratike se ka qenë i dënuar dhe i dëbuar nga Greqia në vitet 1999-2000.

Pas denoncimit, sektori i dekriminalizimit në organin e akuzës ka bërë kërkesë për të marrë gjurmët e gishtave të Ismailajt. Gjurmët e gishtave do të merren fillimisht tek ADISA.

Prokuroria e Përgjithshme regjistroi çështjen për Qerim Ismailajn 4 ditë më parë.

Prokurori Adnan Xholi i kërkoi Ministrisë së Drejtësisë që të sigurojë dosjen e plotë nga autoritetet greke.

Vetë Qerim Ismailaj ka mohuar akuzat, ndërsa është shprehur i hapur për hetim.

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *