Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Do të silleshin në Shqipëri, sekuestrohen 25 ton mbetje të rrezikshme në Itali

Në portin e Ankonës janë sekuestruar 25 ton mbetje të rrezikshme, dhe sipas mediave italiane do të dërgoheshin në Shqipëri.

Mbetjet janë pajisje elektorinike dhe elektrike. Mbetjet përmbanin kryesisht pajisje elektrike dhe elektronike, ndërsa bllokimi është bërë nga stafi i Agjencisë Doganore dhe Carabinierët.

Si pjesë e aktiviteteve për parandalimin e krimeve mjedisor të kryera nga Agjensia Doganore Ancona dhe Karabinierët NOE e Ancona, në port, me referencë të veçantë për eksportet e mbeturinave në vendet e Evropës Lindore dhe Afrikaës Veriore, u kryen kontrolle të rrepta të mbetjeve dhe mallrave të eksportit në shkurt, shkruajnë mediat italiane.

Më 4 shkurt, u kontrollua një ngarkesë e dyshuar që përmbante pajisje elektrike që nuk kishin dokumentacionin eduhur, madje e konsideruar e rrezikshme, e vendosur brenda një gjysmërimorkioje të gatshme për dërgesë ndërkufitare.

U raportua gjithashtu dhe një person përgjegjës për administrimin e paautorizuar të mbeturinave të veçanta të rrezikshme dhe jo të rrezikshme.

Më 14 shkurt, u sekuestrua 1 rimorkio e artikuluar, plot me mbeturina të përbërë nga pajisje shtëpiake dhe profesionale (mbeturinat nga pajisjet elektrike dhe elektronike), të gjitha pa certifikatat funksionale të kërkuara dhe dokumentacionin që vërteton origjinën. 205 makina larëse dhe 22 furra elektrike ishin vendosur në rimorkio, për një sasi prej afro 18,700 kg. Gjithashtu këtë herë, ngarkesa e mbeturinave duhej të dërgohej – nga deti – në shtetin e Shqipërisë.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *