Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Dita e Hashures kthehet në tragjedi/ 31 të vdekur dhe 100 të plagosur

Të paktën 31 persona janë vrarë dhe mbi 100 të tjerë u plagosën në festën e Ashures në Kerbala në jug të Bagdatit.

Përgjatë festimeve, ra çatia e faltores të Imam Huseinit në qytetin Karbala, ku 10 nga 100 të plagosurit ndodhen në gjendje kritike për jetën.

Në këtë ditë, myslimanët përkujtojnë 680 vjetorin e vdekjes së nipit të Profetit Muhamed, Imam Huseinit.

Vdekja e Huseinit në një betejë në Kerbela mbi udhëheqjen e bashkësisë islame është një nga ngjarjet përcaktuese në ndarjes midis myslimanëve shiitë dhe sunitë.

Mijëra pelegrinë nga e gjithë bota dynden në Kerbala çdo vit.

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *