Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Distancohemi nga politizimi”, FSHN del me deklaratë zyrtare: Kërkojmë marrëveshje për Kopshtin Botanik

Fakulteti i Shkencave të Natyrës ka dalë me një deklaratë lidhur me çështjen e Kopshtit Botanik ku shprehet se është i hapur për një diskutim në arritjen e marrëveshjes me çdo institucion që është I përfshirë.

Në këtë deklaratë FSHN tregon se çfarë kundërshton ku  theksohet Vendimi i Këshillit të Ministrave 510/2019, duke arsyetuar se i heq të drejtën e administritmit dhe pronësisë intelektuale Universitetit të Tiranës, Qendrës së Kërkimit të Florës dhe Faunës mbi Kopshtin Botanik dhe nuk i garanton qëndrueshmërinë funksionale këtij institucioni.

Ndërkohë në deklaratë radhiten edhe një sërë shkeljesh që sipas FSHN nuk kanë bazë ligjore për këto arsye:

Shkelet në mënyrë të paprecedentë e drejta e autonomisë Universitare
– Grabitet me forcën e pushtetit pasuria intelektuale
– Ligji i Arsimit të Lartë nuk pengon pushtetin vendor për të investuar në pronat në administrim të universiteteve publike.
– Anashkalohet lista e pronave publike të cilat nuk mund t’i transferohen qeverisjes vendore
– Mohohet Pakti për Universitetin.

Më tej në deklaratë thuhet se vendimmarrja është jo demokratike dhe jo transparente, nuk ndihmon në përmirësimin e Kopshtit Botanik dhe se, qeverisja vendore nuk e administron dot një institucion me të tilla vlera dhe përmasa.

Por çfarë kërkon përmes kësaj deklarate Fakulteti I Shkencave të Natyrës:

  • * Shfuqizimin e VKM-së dhe angazhimin e MASR dhe qeverisë qëndrore në garantimin e lirisë akademike, autonomisë së universitare dhe pronësisë intelektuale
    * Bërjen publike të komunikimit zyrtar dhe dokumentave përkatëse që hedhin dritë mbi “kërkesën për ndihmë” që Universiteti i Tiranës i ka drejtuar MASR për mirëmenaxhimin e Kopshtit Botanik
    * Bërjen publike të komunikimit zyrtar dhe dokumentave përkatëse mbi “takimet sistematike” midis Bashkisë së Tiranës dhe Universitetit të Tiranës.
    * Bërjen publike të argumentimit të kërkesës së MASR ndaj Këshillit të Ministrave për transferimin e pronësisë dhe të administrimit të Kopshtit Botanik nga UT në Bashkinë e Tiranës.

Në fund të kësaj deklarate, FSHN i kërkon Bashkisë së Tiranës, kryetarit dhe nënkryetarit të saj, të tërheqin publikisht të gjithë dhunën verbale dhe fjalorin poshtërues që sdipas tij kanë përdoriur ndaj trupës akademike.

 

 

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *