Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilKulturëTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Dikur ndër kampet Naziste më famëkeqë të njerëzimit, tani pothuajse i rrënuar nga barra e rëndë e viteve (Foto)

Qyteti Çek i Terezin-it – Theresienstadt në gjermanisht – njihet më së miri si vendi i një kampi përqendrimi dhe getoje naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Por shumë nga ndërtesat që dikur strehonin dhjetëra mijëra hebrenj, jo vetëm nga Çekosllovakia por nga e gjithë Evropa, tani po bien në gjendje të keqe.

Terezin-i ishte një kamp përqendrimi 30 milje në veri të Pragës në Republikën Çeke gjatë Luftës së Dytë Botërore. Fillimisht ishte një vendpushim pushimesh i rezervuar për fisnikërinë Çeke.

Terezín gjendet brenda mureve të kalasë së famshme Theresienstadt, e cila u krijua nga perandori Joseph II i Austrisë në fund të shekullit të 18-të dhe u emërua për nder të nënës së tij, Perandoreshë Maria Theresa.

Në vitin 1940 Gjermania naziste e kishte caktuar Gestapon që ta kthente Terezinin në një geto hebraike dhe kamp përqendrimi. Ajo mbante kryesisht hebrenj nga Çekosllovakia, si dhe dhjetëra mijëra hebrenj të dëbuar kryesisht nga Gjermania dhe Austria, si dhe qindra nga Hollanda dhe Danimarka.

Më shumë se 150,000 hebrenj u dërguan atje, duke përfshirë 15,000 fëmijë, dhe u mbajtën atje për muaj ose vite, përpara se të dërgoheshin me transport hekurudhor për vdekjet e tyre në kampet e shfarosjes së Treblinka dhe Auschwitz në Poloninë e okupuar, si dhe në kampe më të vogla diku tjetër. Më pak se 150 fëmijë mbijetuan.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.