Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Dialogu Kosovë-Serbi, Baton Haxhiu: Dy janë ofertat në tavolinë, njëra këmbimi i territoreve

Pavarësisht se tema e shkëmbimit të territoreve të Kosovës me Serbinë duket si një çështje e mbyllur për shkak të qëndrimit të ndërkombëtarëve, për Baton Haxhiun ajo është një nga sfidat dhe ofertat kryesore që kryeministri i ri do ta ketë mbi tavolinë.

Haxhiu tha se dialogu me Serbinë do të jetë një nga pikat më të forta për qeverinë e Kosovës si dhe tregoi edhe cilat janë dy ofertat ndaj kësaj të fundit që janë asosacioni dhe këmbimi i territoreve ose neutraliteti duke i lënë gjërat siç janë.

 “Unë mendoj që e para e punës vështirë të ketë diçka tjetër në tavolinë. Dy gjëra janë në tavolinë: asosacioni dhe këmbimi i territoreve, apo shkëmbimi i territoreve si të doni ta quani. Varianti i dytë është status qo dhe largimi nga të gjitha marrëveshjet që lidhim me Europën duke përfshirë dhe liberalizimin e vizave”, tha ai në emisionin Opinion.

Haxhiu shtoi se sipas tij, rol vendimtar në këtë dialog do të ketë SHBA.

“Amerikanë kanë ndikim 100 përqind, o e bëjmë o ikin! Dhe na lënë në mëshirë të askush, flas cilindo variant”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *