AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Dha dorëheqjen nga posti i Presidentit, tani kërkon azil në Meksikë

Evo Morales ka zbarkuar në Meksikë, ku atij i është ofruar azil pasi dha dorëheqjen si president i Bolivisë mes protestave për mashtrime zgjedhore.

Në një shënim në rrjetet sociale, ai tha se ishte e dëmshme të largohej nga Bolivia, por do të kthehej me më shumë “forcë dhe energji”.

Ministri i Jashtëm i Meksikës Marcelo Ebrard tha se një aeroplan i qeverisë Meksikane ishte dërguar për Morales.

Ndërkohë, komandanti ushtarak i Bolivisë urdhëroi trupat të mbështesin policinë që janë përleshur me mbështetësit e Morales.

Rreth 20 persona u raportuan të plagosur në përleshje. Morales më parë u bëri thirrje mbështetësve të tij t’i rezistojnë “fuqive të errëta” që e kishin detyruar të hiqte dorë.

Ai gjithashtu shpërndau një foto të asaj që e përshkroi si “natën time të parë pas largimit nga presidenca e detyruar nga grushti i shtetit e organizuar nga lideri i opozitës Carlos Mesa dhe aktivisti i opozitës Luis Fernando Camacho me ndihmën e policisë”.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Palët politike u ulën në tavolinë për Reformën Zgjedhore, mendoni se është arritur një marrëveshje mes liderëve kryesorë dhe për çështje të tjera?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *