Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Deputetët votuan kundër Brexit, Theresa May: Nuk mund të largohemi pa një marrëveshje me BE-në

Kryeministrja britanike Theresa May ka insistuar se Mbretëria e Bashkuar nuk mund të largohet nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje.

Ajo ka deklaruar se deputetët u përballen me një zgjedhje të vështirë. Theksojmë se ditën e  djeshme deputetët e hodhën poshtë marrëveshjen e saj për herë të dytë . May deklaroi se do të votohej sërish për të përjashtuar një dalje të Britanisë pa marrëveshje më 29 mars.

Pas votimit të deputetëve, kryeministrja me zë të dridhur u shpreh: “Nuk mund të kem zërin tim por e kuptoj zërin e vendit”.

Por Jeremy Corbyn tha se plani i kryeministrit ishte “refuzuar me vendosmëri” dhe ajo kishte nevojë të ndryshonte kursin.

Pas kundërshtimit të ligjvënësve për marrëveshjen e Brexit të May-it me 149 vota të martën, BE ka paralajmëruar rrezikun e një “brezi të çrregullt” që Brexit nuk ka qenë kurrë më i lartë.

Kryenegociatori i saj Michel Barnier tha se BE “nuk mund të shkojë më tej” në përpjekjen për të bindur deputetët për të mbështetur kushtet e pranuara të daljes dhe MB kishte për të thyer bllokimin.

Votimi i së mërkurës vlen vetëm për afatin e 29 marsit dhe nuk do të përjashtonte mundësinë e daljes jashtë marrëveshjes, nëse Parlamenti në fund të fundit nuk është në gjendje të pajtohet me një rrugë përpara.

Kreu i Punës tha se kryeministri ishte duke mohuar mungesën e mbështetjes së saj, pasi deputetët refuzuan me një kufi prej 149 vota.

Ai sugjeroi që plani i tij alternativ për të qëndruar në një bashkim doganor ishte “shfaqja e vetme në qytet”.

 

“A nuk është koha që ajo të lëvizë nga linjat e saj të kuqe dhe të ballafaqohet me realitetin e situatës që ka marrë vetë, partia e saj, ky parlament dhe ky vend?” tha ai.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *