Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Deklaratat bômbë të Bejtes dhe Plasarit:”Unë të vrás”/ A po çon Rama drejt përplásjeve të dhù.nshme?

Ka një varg të famshëm të poetit francez që bën thirrje: “Mos i lini intelektualët të luajnë me shkrepse”, pasi shkëndiat e tyre mund të shkaktojnë përfl.akje të madhe. Në fakt në Shqipëri po ndodh e kundërta, i vetmi njeri që ka në dorë të gjithë pushtetet, au.tokradi Edi Rama, po provokon jo vetëm kundërshtarët e tij por edhe shpirtrat më paqësorë e mendjet më të ndriçuara të shohin dhùnën si të vetmen zgjidhje për të bërë drejtësi.

Të martën në një përballje në “Opinion”, poeti dhe gazetari Andi Bejtja pasi përmendi të gjitha shkeljet e ligjit dhe mashtrimet në shembjen e teatrit iu drejtua kolegut të tij Baton Haxhiu: “Baton, pusho, se si qytetar i Tiranës, për teatrin unë të vrá.s”. Ndoshta i vetëdijshëm për atë që kishte thënë, Bejtia shtoi më pas: “Figurativisht”.

Një ditë më pas, në të njëjtën studio përballë Fevziut edhe studiuesi dhe shkrimtari Aurel Plasari tha qetë dhe pa ngurim duke folur sërish për teatrin: “Unë jam njeri që për të drejtën mund të vrá.s me qetësi’.

Në fakt këto reagime që vijnë pasi fadromat u futën përdhùnshëm një ditë fundjave në 4:30 të mëngjesit gjatë gjëndjes së jashtë.zakonshme nga pandemia duket se përbëjnë pikën që derdhi gotën.

Sepse këtu nuk është më puna për votat që Rama po i vjedh Bashës, Berishës apo Metës. Ato ia kanë vjèdhur të gjithë njëri tjetrit.

Sepse këtu nuk është më puna e përballjes me një pushtet të korruptuar që po vjedh edhe qindarkën e fundit. Kush më pak e kush më shumë xhepat i kanë mbushur të gjithë.

Por në epokën e Rama.lindjes pasi e kanë zhveshur qytetarin nga liria për të zgjedhur, pasi e kanë përdhosur dhe vjedhur financiarisht, po kërkojnë ti grabisin edhe memorie, nostalgjinë, kujtimet e fëmijërisë, pra thjeshtë po tentojnë ta zh.bëjnë si njeri.

Prandaj për ditë e më të shumtë do jenë intelektualët që do luajnë me shkrèpse duke përligjur dhù.nën personale si të vetmen rrugë për tiu përgjigjur dhùnës shtetërore. Lapsi.al

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *