Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Reforma Zgjedhore/ Ja cilat ishin tre pikat që mazhoranca dhe opozita ranë dakord

Pas më shumë se 4 orësh është mbyllur mbledhja e Këshillit Politik e cila u mbajt në Pallatin e Kongreseve për të diskutuara çështjet e mbetura pezull për Reformën Zgjedhore.

Mbedhja me dyer të mbyllura nisi në orën 17:00 dhe përfundoi rreth orë 21, ndërkohë që mësohet se palët politike kanë rënë dakord për tre çështje, të cilat më pas do të detajohen nga ekspertët e Reformës Zgjedhore për të dalë me një produkt të përbashkët.

-Palët kanë rënë dakord që të ketë efektivë të policisë jashtë çdo qendre votimi dhe numërimi, të cilat duhet të pajisen me kamera.

-Lidhur me prokurorinë, palët kanë rënë dakord që SPAK të hetojë krimet zgjedhore, kurse prokuroritë në rrethe duhet të ngrejnë grupe të posaçme për të hetuar shitblerjen e votës.

-Nga ana tjetër palët politike kanë rënë dakord që çdo person që denoncon shit-blerjen e votës të aministohet.

Një pikë që nuk ka marrë dakortësinë e mazhorancës dhe opozitës parlamentare ka qenë propozimi i PD që Ministri i Brendshëm që do të vijë nga qeveria tranzitore duhet të emërojë drejtorin e përgjithshëm të policisë së shtetit.
Socialistët thonë se për këtë vendim duhen takime të niveleve më të larta si dhe kjo gjë kërkon kohë.

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *