Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Cili shtet është më i fuqishëm? Dallimi në forcë ushtarake mes Azerbajxhanit dhe Armenisë (Foto)

Pas katër ditësh luftime mes Azerbajxhanit dhe Armenisë për territorin Nagorno-Karabakh, palët po tregojnë fitoret e tyre në terren. Të dyja pretendojnë të kenë nën kontroll territorin e kontestuar prej 30 vitesh.

Zyrtarisht, Nagorno-Karabakah i përket Azerbajxhanit, por kontrollohet nga armenët etnikë që pas luftës mes këtyre shteteve (1992-1994).

Por, cila është fuqia e dy shteteve?

Azerbajxhani, presidenti i të cilit, Ilham Aliyev, ka thënë se nuk do të ndalë luftën derisa të kthejë nën kontroll territorin, është bindshëm më superior, si në personel e pajisje ushtarake, ashtu edhe në buxhet. Por, jo gjithnjë luftërat janë fituar nga ushtritë më të mëdha.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *