Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Dakordësimi për të rinisur bashkëpunimin me Ankaranë mbi migracionin dhe tregtinë. Von der Leyen dhe Michel takim me Presidentin Erdogan javën e ardhshme

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel do të takohen me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan javën e ardhshme.

Dyshja do të udhëtojë për në Turqi në 6 Prill, tha të hënën zëdhënësi i Michel, Barend Leyts. Udhëtimi vjen pasi udhëheqësit e BE ranë dakord për të rinisur bashkëpunimin me Ankaranë mbi migracionin dhe tregtinë, megjithëse në një mënyrë “në faza, proporcionale dhe të kthyeshme”.

Marrëdhëniet midis BE dhe Turqisë, një kandidat për anëtarësim, ishin acaruar gjithnjë e më shumë vitet e fundit ndërsa qeveria turke rriti goditjen e saj ndaj lirive, dërgoi anije në ujëra të njohura ndërkombëtarisht se i përkisnin Qipros dhe Greqisë, u përfshinë në rreshta me BE të ndryshme qeveritë dhe lëshuan kërcënime – përfundimisht të realizuara vitin e kaluar – për të hapur kufijtë e saj dhe për të lënë migrantët të kalojnë lirshëm në bllok.

Në muajt e fundit, megjithatë, Erdoğan ka zgjedhur një ton më të butë, duke premtuar një “axhendë reformash” të brendshme për të drejtat dhe liritë e njeriut. Tensionet midis Turqisë dhe Greqisë janë lehtësuar gjithashtu.

Në samitin e javës së kaluar të BE, udhëheqësit vendosën të shikojnë mënyra për të mbajtur gjallë paktin e migracionit 2016 me Turqinë dhe “të punojnë mbi një mandat” për të modernizuar bashkimin doganor të bllokut me Ankaranë. Kjo e fundit ka qenë një kërkesë kryesore turke për vite me rradhë.

Në Turqi, ndërkohë, goditja e qeverisë po mbledh shpejtësi, duke bërë që OJQ-ja Human Rights Ëatch të paralajmërojë javën e kaluar se Erdogan ishte “duke shkatërruar mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe normat demokratike … në një shkallë të paparë në 18 vitet që ai ka qenë në detyrë”.

Më parë këtë muaj, Erdoğan largoi Turqinë nga Konventa e Stambollit – një traktat i Këshillit të Evropës që synon mbrojtjen e grave nga dhuna – me dekretin presidencial, duke shkaktuar protesta që janë në vazhdim. Në të njëjtën kohë, prokurorët e shtetit kanë ndërmarrë hapa drejt ndalimit të Partisë Demokratike të Popujve pro-Kurde, aktualisht grupi i tretë më i madh në parlament.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.