Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaEkonomiFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

COVID-19/ Më e madhja në histori: Senati Amerikan miraton 2 trilionë dollarë ndihma, vetëm 1/4 e shumës për biznesin e madh

Senati Amerikan ka kaluar një paketë ndihme prej 2.2 trilionë dollarë për ekonominë – më e madhja në historinë e Sh.B.A. – me një votim unanim. Shtëpia e Bardhë pritet ta miratojë së shpejti dhe Presidenti Trump është i etur për ta nënshkruar atë, shkruajnë mediat vendase.

Lajmi i mirë është se shumica e parave do të adresohen nga punëtorët, pronarët e bizneseve të vogla, spitalet dhe qeveritë shtetërore dhe lokale. Lajmi i keq është se nuk do të jetë i mjaftueshëm për të ndaluar një recesion. Dhe është një pyetje e hapur nëse kombi mund të shmangë një depresion ekonomik, pëlqimet e të cilave nuk janë parë që nga vitet ’30.

“Me çdo masë kjo është një paketë e madhe stimuluese. Një gjë që nuk mund të ndalet është recesioni që po vjen, “ tha James McCann, ekonomist i lartë global në Aberdeen Standard Investments.

Exactlyfarë është saktësisht në këtë projektligj masiv 2 trilion dollarë koronavirus në Senat?

Ekonomistët thonë se përgjigjja e Kongresit ishte shumë e ngadaltë, tepër e guximshme dhe tepër e përqendruar në firmat e mëdha të Wall Street gjatë recesionit të Madh dhe që parandaloi një kthesë më të shpejtë. Shumë analistë thonë se Kongresi meriton ca kredi për të bërë më mirë këtë herë. Kjo paketë lehtësimi është më shumë se dyfishi i 830 miliardë dollarëve që Kongresi kaloi në 2009. Ai u mblodh brenda disa ditësh, dhe është shumë më i synuar në Main Street.

Amerikanët nga klasa e mesme dhe me të ardhura të ulëta pritet të marrin 1,200 dollarë kontrolle (më shumë për njerëzit me fëmijë). Pronarët e bizneseve të vogla së shpejti do të marrin qasje në $ 10,000 grante urgjente dhe miliona kredi. Dhe ka të holla shtesë për të papunët. Vetëm rreth një e katërta e parave do të shkojnë në kompani të mëdha këtë herë, përfshirë miliarda të caktuara për Boeing dhe linjat ajrore.

Por ekonomistët thonë se mbeten dy probleme kryesore: Fiksimi i krizës shëndetësore dhe marrja e parave për njerëzit në kohë.

Constance Hunter, kryeekonomist në KPMG, parashikon se do të duhet të paktën gjashtë deri në 10 javë që qeveria të marrë një sasi të konsiderueshme të parave të disbursuara. Kjo është një kohë e gjatë për punëtorët e pushuar dhe pronarët e bizneseve të vogla pa para që vijnë për të pritur. Kjo e bën më pak të ngjarë që ata të kërcejnë shpejt.

“Nuk ka ndonjë buton të rifillimit magjik për ekonominë,” tha Hunter. “Para se të vijnë paratë, do të ketë shumë dëme kolaterale në ekonomi. Kjo do ta vështirësojë rindezjen. “

James Bullard, një ekonomist i shquar dhe kreu i Bankës Federale të Rezervave të Shën Luigjit, parashtroi një parashikim pozitiv të asaj që e pret vendin në muajt e ardhshëm: Ai pret që 46 milion amerikanë të jenë të papunë (30 përqind e punëtorëve), dhe një rënie e paprecedent prej 50 përqind në prodhimin ekonomik.

Trump ka zhvendosur idenë për t’i rikthyer njerëzit në punë deri më 12 Prill. Megjithatë, zyrtarët e shëndetit publik nuk mendojnë se është realiste dhe kthimi shumë shpejt mund të shkaktojë një goditje të dytë në rastet e koronavirusit dhe vdekjeve, duke detyruar më shumë mbyllje.

Kombi po zgjedh të mbyllë pjesën më të madhe të ekonomisë për të shpëtuar jetë, ndoshta sa qindra mijëra jetë, sipas një vlerësimi. Shtetet e Bashkuara duhet ta marrin nën kontroll pandeminë përpara se jeta e përditshme dhe biznesi të kthehet në çdo gjë nga distanca normale. Është akoma një e panjohur e madhe se sa do të zgjasë.

Udhëheqësi i shumicës Mitch McConnell deklaroi të mërkurën në katin e Senatit se “kjo nuk është as një paketë stimuluese, por është lehtësim emergjent.”  Ky 2 trilion dollarë nuk ka të bëjë me forcimin e ekonomisë, është për përpjekjen për të kompensuar njerëzit për atë që mund të ishte 2.5 trilion dollarë në biznesin e humbur dhe pagat në javët e ardhshme. Dhe ky është një skenar më i mirë. Humbjet do të jenë më të thella nëse pandemia zgjat gjatë verës.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *