AktualitetFlashRajoniTe FunditTe Gjitha

Coronavirusi në Greqi/ 3 vdekje brenda ditës, profesori i njohur: 2-3 javët thelbësore

Vijojnë rritjen drastike numrat e personave të prekur nga koronavirusi në Greqi ndërsa 3 të vdekur janë regjistruar vetëm sot duke e çuar numrin e viktimave në 25 numri nga COVID-19.

Një 46-vjeçar nga Xanthi, një 64-vjeçar nga Damaskinia dhe të një 70-vjeçari nga Glyfada që u mundën nga coronavirus, çon 25 numrin e përgjithshëm të vdekjeve ne këtë vend

2-3 javët e ardhshme janë vendimtare për rrjedhën e epidemisë në vendin tonë, thotë rektori i Universitetit  NDPA Thanos Dimopoulos.

Ai shënon “nevojën për të intensifikuar testet diagnostikuese për të regjistruar sa më shumë raste që të jetë e mundur, pasi rastet e paregjistruara janë një burim veçanërisht i rëndësishëm i përhapjes së re të koronavirusit”.

Ai gjithashtu thekson nevojën për të qenë konsistent në të gjitha masat e izolimit social që janë zbatuar në vendin fqinj. Zbatimi i tyre i vonuar, thekson ai, mund të zvogëlojë kohën e disponueshme për kontrollin e zinxhirit të transmisionit.

“Është një fakt që kontrolli i plotë i pandemisë tani është një utopi. Qëllimi është që të ngadalësojë kursin e tij në mënyrë të konsiderueshme për të shtyrë shpërthimin, domethënë numrin maksimal të rasteve në ditë, dhe shpërthimet e reja që do të shpërndahen në kohën e “rrafshimit të kurbës së epidemisë”, tha Dimopoulos, shkruan Kathimerini, transmeton Faxëeb.al.

Ai shton se vetëm në këtë mënyrë sistemi kombëtar shëndetësor do të jetë në gjendje të plotësojë nevojat e shtrimit në spital dhe mbështetje të pacientëve që kanë nevojë për shtrim dhe mbështetje intensive.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *