AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Çmimi Nobel për “adhuruesin Millosheviç”, reagon i indinjuar Gent Cakaj: Akt i pakuptimtë dhe i turpshëm

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka reaguar ashpër pas vendimit të jurisë së Akademisë së Stockholmit  për t’i akorduar çmimin Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

Shkrimtari austriak është i njohur hapur për mbështetjen ndaj Sllobodan Millosheviçit, i njohur në historinë botërore si “Kasapi i Ballkanit”.

Madje Handke ka qenë dhe një nga personat që ka mbajtur një fjalim në varrimin e tij me një ton adhurues.

Me anë të një postimi në “Twitter”, Cakaj shkruan se ky çmim i është dhënë një personi që ka mohuar genocidin. Madje ai shton se ky ëhstë një “Akt i pakuptimtë dhe i turpshëm, dëshmitarë të së cilit jemi në vitin 2019”.

“Si një njeri i pasionuar me bukurinë dhe fuqinë e përjetshme të letërsisë për të pasuruar përvojën njerëzore dhe si viktimë e spastrimit etnik dhe gjenocidit, jam i mërzitur nga vendimi për ti dhënë Çmimin Nobel në Letërsi një mohuesi të genocidit. Çfarë akti i pakuptimtë dhe i turpshëm” – shkruan Cakaj në Twitter.

Fjalët Kyce

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *