Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Cilat janë tre shtetet që do fillojnë vaksinimin anti-Covid që në dhjetor?

Ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve Covid-19 në mënyrë që vendet e varfëra të mos lihen jashtë, SHBA., Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania njoftuan planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillojë administrimin e vaksinës për qytetarët e saj në janar.

Britania mund të japë miratimin rregullator të vaksinës Cfid-19 të Pfizer-BioNTech që këtë javë, njoftoi të dielën gazeta Telegrafi e MB. Duke cituar burime qeveritare, Telegrafi gjithashtu tha se Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar tha që të ishte gati ta administronte vaksinën në 1 dhjetor.

Pfizer dhe BioNTech mund të sigurojnë autorizimin urgjent të SHBA dhe Evropës për vaksinën e tyre Covid-19 muajin tjetër pasi rezultatet përfundimtare të provës treguan një sukses 95% dhe pa efekte anësore serioze. Moderna javën e kaluar lëshoi të dhëna paraprake për vaksinën e saj që tregon efektivitetin 94.5%.

Në SHBA, kreu i Programit të Vaksinave, Moncef Slaoui, tha se amerikanët e parë do marrin një vaksinë që më 11 dhjetor, njoftoi CNN të dielën.

Gjermania mund të fillojë gjithashtu administrimin e vaksinave Covid-19 sa më shpejt muajin tjetër, u citua të thoshte të dielën ministri i shëndetësisë Jens Spahn. Ai tha se Spanja dhe Gjermania ishin vendet e para të Bashkimit Evropian që kishin një plan të plotë vaksinimi.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *