Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Napoli ngrihet në këmbë pas masave kufizuese ndaj Covid, mijëra të rinj dalin në rrugë dhe përplasen me Policinë (Video)

Qindra njerëz, kryesisht të rinj, mbushën rrugët e Napolit për të demonstruar përpara selisë së Rajonit Campania se ishin kundër masave kufizuese dhe mbylljes së vendit për shkak të Covid-19.

Protesta është shoqëruar me pérplásje të forta mes qytetarëve dhe autoriteteve. Shkak për ngritjen e tyre është bërë një njoftim i guvernatorit De Luca për të rikthyer karantinën, pasi ditët e fundit Italia po përballet me një numër të lartë rastesh të reja me Covid-19.
Shumica e protestuesve ishin të rinj, kryesisht biznesmenë dhe tregtarë, ndërsa marshuan në rrugë duke djegúr dhe shkátërruar qytetin, ku nuk kanë munguar edhe përplasjet e dhunshme.

Autoritetet përdorën gaz lotsjellës dhe tymuese për t’i shpërndarë ata, por nuk zmbrapseshin lehtë, pasi një grup demonstruesish janë parë duke góditur dhe thyer xhamat e një makine efektivësh.

Shumë të rinj, të cilët, duke sfiduar shtetrrethimin që filloi në orën 11:00, dolën në rrugë me skuter duke u rënë borive dhe duke drejtuar parulla dhe fyerje kundër guvernatorit. “Disa ditë më parë politikanët na kërkonin për të marrë votat, tani në pengesën e parë na mbyllin dhe na braktisin”, dëgjoheshin duke thirrur protestuesit.

(E.K/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *