Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Plasin debatet për shtetrrethimin në Itali, ministrat kundërshtojnë mendimin e ekspertëve, masat që pritet të merren nga nesër

Nga frika e përdorimit të fjalës karantinë, kryeministri italian Giuseppe Conte po bën të pamundurën që masat shtrënguese të mos duken si një shkelje premtimi ndaj qytetarëve. Kreu i qeverisë italiane ka njoftuar se po punohet për një paketë masash të reja kufizuese e cila do të bëhet publike të dielën.

Pritet që pavarësisht rasteve që shtohen dita ditës, shkollat të mbeten të hapura, ndërkohë që pritet të vendoset një orar i ri për lejimin e aktiviteteve në mbrëmje.

Kryeministri ngurron të shtrëngojë shumë rregullat anti-virus për të mos dëmtuar më tej ekonominë. Por me numrin e njerëzve të infektuar dhe kujdesin intensiv që ka nisur të ezaurohet, duket se vendimet duhet të jenë të shpejta.

“Përtej lirisë së presidentëve rajonalë, na duhen disa zgjedhje të barabarta për të gjitha territoret“, konfirmon presidenti i Emilia-Romagna, Stefano Bonaçini.

Ekspertët italianë të shëndetit publik po bëjnë presion që ndalimi i aktiviteteve dhe qarkullimi të vendoset në orën 21:00 (ose edhe 8 pasdite) në të gjithë territorin kombëtar. Por disa ministra në qeverinë italiane besojnë se është shumë drastike të mbyllësh të gjithë Italinë në shtëpi në nëntë në mbrëmje dhe të kërkosh të shpëtosh biznesin e restorantit.

Mundësia mbetet e hapur që shtetrrethimi të shtyhet për në orën 22:00 ose 23:00, duke lënë vendet publike të zgjedhin nëse do të qëndrojnë të hapura. Në çdo rast, pas kohës së caktuar, ju mund të largoheni nga shtëpia juaj vetëm për arsye urgjence, shëndeti dhe pune.

Mes aktiviteteve që duhet të ndalet janë të gjitha sportet joprofesioniste, ndërkohë që sa i takon qendrave tregtare ato pritet që të jenë të mbyllura gjatë fundjavës, kur krijohet dhe grumbulli më i madh i qytetarëve.

Dyqanet me pakicë do të qëndrojnë të hapura, ndërsa tregjet lokale ose duhet të respektojnë rregulla të qarta, ose do të mbyllen.

Sa i takon shkollave, ministri kërkoi të specifikojë përqindjen e mësimit në distancë për shkollën e mesme (50%) dhe shpreson se kjo do të jetë e mjaftueshme për të eliminuar rastet brenda institucioneve mësimore, ndërkohë që në klasat më të ulëta, mësimi do të vijojë si normalisht.

Dyqanet për shërbimet personale, parukeri, estetikë do të qëndrojnë të hapura, me kontrolle shumë më të rrepta mbi protokollet dhe urdhrat e mbylljes së menjëhershme për ata që nuk janë në përputhje.

Asnjë vendim nuk është marrë ende për lëvizjet nga një Rajon në një tjetër, por është e mundur që për rajonet që kanë raste shumë të larta me Covid të vendosen limite. (E.K/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *