Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Franca nuk gjen qetësi, plagosen 62 policë në protestat e dhunshme, arrestohen 81 persona (Video)

Policia arrestoi 81 persona në të gjithë Francën pas protestave që përshkruan vendin, pas pamjeve të dhunës policore ndaj një producenti, si dhe një ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë.

Arrestimi erdhi pasi rreth 133 mijë qytetarë dolën në protesta në disa qytete, ku së paku 46 mijë njerëz ishin vetëm në Paris, sipas agjencisë franceze të lajmeve AFP, e cila citoi ministrin e brendshëm.

Organizatorët më vonë thanë se gjysmë milioni njerëz u bashkuan me protestat në të gjithë vendin, me 200 mijë në Paris.

Në Paris, ku shpërthyen trazira individuale, protestuesit ngritën barrikada dhe hodhën objekte ndaj oficerëve të policisë, duke plagosur 62 policë, ndërsa 81 protestues janë arrestuar.

Në Rennes, policia përdori gaz lotësjellës kundër protestuesve. Protestat u zhvilluan gjithashtu në Strasburg, Marseille dhe Lyon.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *