Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Ëndërroni sikur po rrëzoheni dhe zgjoheni të trembur? Çfarë është “hilja hipnike” dhe pse ndodh

Gjithkush ka të ngjarë të ketë përjetuar një hile hipnike ose tronditje teksa flini gjumë.Është ai momenti kur ju dridheni zgjuar për shkak të lëvizjes së papritur të muskujve tuaj. Ato mund të variojnë nga dridhje të vogla deri në konvulsione, duke ju bërë të uleni drejt në shtratin tuaj. Edhe pse normalisht biem përsëri në gjumë pak kohë më vonë, kjo na lë të pyesim se si mund të ndodhë kjo.

Normalisht, truri juaj ju paralizon gjatë gjumit.

Ndoshta së pari është e rëndësishme të kuptojmë pse nuk lëvizim gjatë gjumit tonë normalisht. Sepse edhe kur kemi ëndrrat më të gjalla, ne thjesht zgjohemi pikërisht në të njëjtin vend me vendin ku dozojmë. Kjo ndodh sepse ka kimikate të lëshuara në tru që fikin qelizat që lejojnë muskujt të jenë aktivë. Pra, edhe pse truri juaj është duke punuar në mënyrë aktive, muskujt në trupin tuaj mbeten të paralizuar.

Kjo bëhet duke kaluar midis ndërgjegjësimit dhe përgjumjes.

Për të kuptuar pse nganjëherë nuk duket se jemi paralizuar në mënyrë të përsosur, le të hedhim një vështrim se çfarë po ndodh në të vërtetë në tru. Ekzistojnë 2 sisteme kryesore që kontrollojnë jetën e rregullt. E para quhet sistemi aktivizues retikular dhe është pjesa që rregullon proceset themelore fiziologjike, si frymëmarrja. Kur kjo është në fuqi të plotë, ne ndjehemi vigjilent dhe të shqetësuar – ne jemi zgjuar. Kundër këtij sistemi është bërthama paraoptike ventrolaterale, e cila nxit përgjumjen. Kjo pjesë e trurit lëshon kimikatet që fikin aftësinë tuaj për të lëvizur muskujt tuaj. Tani kur shkoni të flini, truri juaj kalon nga gjendja e vetëdijes në gjendjen e përgjumjes. Por kjo nuk funksionon si një ndërprerës “on-off”. Në fakt, ju mund ta mendoni atë më shumë si një mekanizëm rrëshqitës që kalon nga njëri në tjetrin.

Por ndonjëherë truri juaj po lufton për kontroll midis botës reale dhe botës së ëndrrave.

Ky tranzicion jo gjithmonë zhvillohet normalisht. Kur ka një problem, truri juaj po lufton për kontroll midis botës reale dhe botës së ëndrrave. Kështu që, kur ëndërroni të shkelmoni një futboll, për shembull, kjo mund të përkthehet papritmas në ju duke i dhënë një goditje partnerit tuaj në shtrat. Jo gjithmonë ju zgjon, por kur lëvizja është mjaft intensive, ajo do të bëhet.

Kjo mund të ketë lidhje me refleksin tonë primat.

Një ide popullore se pse kemi ato hile hipnike ose kërcime gjumi është se është një nënprodukt i evolucionit tonë. Mund të jetë një refleks i lashtë i primatëve që ju paralajmëron kundër muskujve relaksues kur jeni duke fjetur lart në pemë. Truri në thelb keqinterpreton relaksimin si një shenjë që primati që fle është duke rënë nga një pemë dhe bën që muskujt të reagojnë shpejt si një sistem paralajmërues.

Marrëveshjet hipnike janë normale derisa të fillojnë të shkaktojnë ankth.

Marrëveshjet hipnike janë plotësisht normale dhe nuk ka asgjë për tu shqetësuar. Por njerëzit mund të fiksohen pas tyre, gjë që mund të shkaktojë ankth. Kjo, përsëri, mund të çojë në bezdi kur ndodh më shpesh – veçanërisht për partnerin tuaj të shtratit. Ky ankth i rritur dhe pagjumësia mund të çojë në më shumë hile hipnike, duke rezultuar në një lak reagimesh pozitive. Nëse kjo po ju ndodh, mund të jetë më mirë të konsultoheni me një specialist të gjumit për të parë se çfarë mund të bëni në lidhje me të.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *