Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Çështja e “Detit”, reagon politikani grek në PE: Greqia e mbështet pranimin e Shqipërisë në BE, ja cilat kushte duhet të plotësojë

Manolis K. Kefalogiannis, Kryetar i Komitetit Parlamentar të Bashkimit Evropian – Shqipëria për Asociim dhe Stabilitet, ka reaguar për vizitën e ministrit grek Nikos Dendias në vendin tonë duke thënë se Greqia e mbështet pranimin e Shqipërisë në BE, por duhet të plotësojë disa kushte.

“Vendi fqinj ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian”, thotë politikani grek duke renditur repsektimin e të drejtave të minoritet grek, vetë-identifikimin fetar dhe kombëtar, rregullimet në tekstet shkollore në Shqipëri, ngritjen e Gjykatës Kushtetuese si dhe përfundimin e reformës së legjislacionit zgjedhor.

Reagimi i plotë: Një nga kushtet themelore që Shqipëria të bashkohet me familjen evropiane është respektimi i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Një hap i rëndësishëm për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë midis Greqisë dhe Shqipërisë është caktimi i kufijve të Zonës Ekskluzive Ekonomike midis dy vendeve në kuadrin e marrëveshjes së arritur në vitin 2008. Dhe sigurisht që një zhvillim shumë pozitiv është marrëveshja aktuale që të dy vendet të vazhdojnë së bashku në Drejtësinë Ndërkombëtare, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Vendi fqinj ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Respektimi i plotë i të drejtave të pakicave dhe natyrisht i Minoritetit Kombëtar Grek. Mundësia e vetë-identifikimit kombëtar dhe fetar në regjistrimin e ardhshëm.

Kënaqësia e pronës private të komunitetit grek që është e lidhur pazgjidhshmërisht me mundësinë e qëndrimit, në shtëpitë e saj atërore ose në lidhje me to në rast se ajo banon jashtë Shqipërisë.

Fshirja e hartave gjeografike që u referohen pjesëve të Territorit Grek si “territore shqiptare” nga librat shkollorë të Shqipërisë. Ato janë disa nga hapat që duhet të ndërmarrë vendi fqinj.

Me vendimin e Këshillit të Samitit marsin e kaluar, Shqipëria mori statusin e fillimit të negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian, me kusht që kriteret e vendosura nga Këshilli të avancohen.

Raporti i Progresit mbi procesin e pranimit të Shqipërisë, publikuar në 6 Tetor, përmend, ndër të tjera, nevojën për përparim më të madh në funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të vendit dhe për përfundimin e reformës së legjislacionit zgjedhor. Një reformë për të cilën Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta më dërgoi një letër personale në 8 Tetor.

Vendi ynë mbështet pranimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, por sigurisht që pret që vendi fqinj të marrë të gjitha hapat e nevojshëm për t’u bërë një anëtar i plotë i familjes Evropiane për të mirën e popullit shqiptar.

(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *