Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Ç’duhet të bëni për të kuruar dhimbjen e kokës pa ilaçe

Stresi me të cilin përballemi çdo ditë në punë, në shtëpi, në rrugë,  mund të na çojë në dhimbje koke të tmerrshme. Duke kërkuar për zgjidhjen e menjëhershme të problemit të dhimbjes së kokës ne zakonisht konsumojnë qetësues të ndryshëm. Por ajo që gjithmonë harrojmë, është fakti se të gjithë qetësuesit kanë shumë efekte anësore që ne në fakt nuk janë shumë të dukshme në fillim. Në vend që të helmoni trupin me qetësues, ne mund të përpiqemi të provojmë mënyra alternative, të cilat nuk kushtojnë pothuajse asgjë dhe në të njëjtën kohë janë shumë efektive pa efekte anësore.

Masazhoni pjest që ju dhembin:

Provoni të përdorni gishtin tregues për të masazhuar kokën. Kur keni dhimbje koke, masazhi në mënyrë të vazhdueshme me lëvizje rrethore për 4-8 minuta mund të rezultojë tepër efektiv. Pastaj përsëriteni deri sa dhimbja të ndalojë. Ju gjithashtu mund të lidhin ballin me një kravatë, përpara se të filloni masazhin. Presioni që do të ushtroni do të bëjë që dhimbja të zhduket sepse kjo metodë do të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në kokë.

Ngrohje dhe ftohje:

Vendosni një lugë gjelle pluhur të thatë mustardë në një tas me ujë të nxehtë dhe të vendosni këmbët tuaja brenda. Prisni për 15 minuta dhe do të shihni rezultate të mahnitshme. Ndonjëherë  kur keni dhimbje koke tensioni, mund të vendosni kompresë të nxehtë në pjesën e prapme të qafës ose në ballin tuaj dhe pastaj vendosni kompresë të ftohtë në të njëjtat vende. Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por është shumë efektive.

Provoni disa receta bimore:

Mund të përdorni disa nga barishtet tuaja të preferuara për të ndaluar dhimbjen e kokës. Nëse  preferoni xhenxhefil, vetëm përzieni një lugë çaji pluhur të thatë xhenxhefill, dy lugë gjelle me ujë dhe vendoseni në ballë. dhimbja do kalojë si me magji

Burimi: Elixirwanted

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *