Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Britania regjistron vetëm një vdekje Covid,më e ulëta që nga shtatori

Britania regjistroi vetëm një vdekje nga Covid sot dhe shumë pak të infektuar gjë e cila nuk kishte ndodhur nëntë muajt e fundit.

Statistikat e Departamentit të Shëndetësisë treguan se kjo ishte hera e tretë që vdekjet kishin rënë në këtë nivel, pas 3 dhe 30 gushtit.
30 korriku ishte dita e vetme e pandemisë që regjistroi zero viktima.

Shefat e shëndetësisë gjithashtu postuan edhe 1,649 raste të tjera të koronavirusit,ulur me një të pestën në 2.064 të hënën e kaluar.
Ishin testet më pozitive që nga 2 shtatori,para se vala e dytë të dilte jashtë kontrollit.
Shifrat priren të jenë më të ulëta të hënën sepse më pak njerëz janë në dispozicion gjatë fundjavës për të përpunuar dokumentet dhe për të regjistruar një vdekje.
Britania kaloi sot një pikë referimi për të përgatitur 50 milion vaksina Covid,pasi 250,000 goditje të tjera u pastruan dje. Rreth 34.6 milion njerëz tani kanë pasur dozën e tyre të parë,dhe 15.4 milion – ose 30 përqind e të gjithë të rriturve – janë inokuluar plotësisht.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock u shpreh se do të kemi një ‘verë të shkëlqyer britanike’,ndërsa Boris Johnson tha se nuk mund të shihte asnjë arsye përse relaksimi i radhës i planifikuar i Anglisë më 17 maj nuk mund të shkonte përpara.

Përkundër suksesit të vaksinave që vijnë së bashku me raste në rënie dhe vdekje,Kryeministri paralajmëroi se vendosja e shumë vendeve në ‘listën e gjelbër’ të udhëtimit mund të rrezikojë një “fluks të sëmundjes”.
Komentet e tij erdhën disa orë pasi BE zbuloi planet për të lejuar britanikët e vaksinuar për udhëtime verore.
Z. Johnson gjithashtu pohoi se ekziston një ‘shans i mirë’ që rregullat aktuale të distancimit shoqëror të hiqen më 21 Qershor.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.