Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Ministri i Shëndetësisë: Nuk do të ketë pushime verore jashtë vendit

Britania e Madhe është një nga vendet më të prekura nga pándemia e korònavirusit, ndërsa Ministri i Shëndetësisë, Matt Hanock ka dhënë një lajm të hídhur pasi paralajmëron britanikët se këtë verë pushimet nuk mund t’i kalojnë jashtë vendit për pushime.

Hanock tha se ky sezon veror do të jetë shumë ndryshe dhe i çuditshëm por qytetarët sepse do t’u duhet t’i kalojnë pushimet në ‘shtëpi’. Ai e konsideroi njjë vendim të mundshëm me rrezíkun që kanë aeroplanet për përhapjen e COVID-19, raporton BBC.

Me sa duket turizmi këtë vit do të jetë brenda vendit, afër shtëpive ndërsa një tezë e tillë është hedhur edhe në vendet e Bashkimit Europian por kujtojmë se edhe në Shëipëri është promovuar turizmi vendas dhe aluduar se mund të ketë kufizime për daljen e shtetasve shqiptarë për pushime jashtë.

Njoftimi erdhi përkundër planeve të qeverisë për të prezantuar një karantinë 14-ditore për udhëtarët ndërkombëtarë për të parandaluar një goditje të dytë në vírus, duke irrituar linjat ajrore të cilat planifikuan të rifillojnë fluturimin në muajt e ardhshëm.

Ëillie Ëalsh, shefi i firmës rivale IAG, e cila zotëron British Airëays, kritikoi këtë veprim, duke paralajmëruar se do ta detyronte atë të rishikonte planet e tij për të ngritur fluturime gjatë verës. “Nuk ka asgjë pozitive në asgjë që kam dëgjuar kryeministri,” u tha ai deputetëve.

Virgin Atlantic gjithashtu lëshoi ​​të martën orarin e saj veror për 2021, duke premtuar më shumë fluturime në Tel Aviv si dhe rrugë që lidhin Florida me Manchester, Glasgoë, London Heathroë dhe Belfast pasi u tërhoq nga Gatëick.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *