Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

U máshtrua nga Sinan Idrizi, biznesmeni turk tregon ndërhyrjen e Ramës: Ne jemi popull vëllezër …

Detaje të reja dalin në dritë nga mediat turke, lidhur me máshtrimin që i është bërë biznesmenit Adnan Polat në vendin tonë, nga pronari i Air Albania, Sinan Idrizi. Polat shprehet se është hera e parë që ndeshet në një situatë të tillë, gjatë kohës kur është marrë me biznes, dhe se donte ta zgjidhte këtë situatë në të mirë të dy vendeve.

Biznesmeni turk tregon dhe ndërhyrjen e kryeministrit Edi Rama, që sipas tij ka bërë të mundur që të arrihet marrëveshja për blerjen e kompanisë së naftës.

“Në bazë të lajmeve të pasqyruara sot në shtyp, ka qenë e detyrueshme të bëj një deklaratë për të informuar publikun. Siç dihet unë si një njeri i biznesit, unë po investoj në shumë sektorë si në Turqi dhe jashtë saj duke qenë se jemi të njohur në të gjithë botën.

Ngjarja e cila u bë publike një ditë më parë, kishte të bënte me negociata me personin e quajtur Sinan Idrizi për blerjen e kompanisë GFI Albania SHPK, e cila u pasua nga ndërhyrja e kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe blerja u realizua. Edhe pse të gjitha etikat, etika e biznesit dhe detyrimet kontraktuale janë përmbushur nga unë, personi i quajtur Sinan İdrizi nuk ka përmbushur asnjë prej këtyre detyrimeve.

Deri më tani, ne presim që aleatët vëllezër miqësorë Shqipëri-Turqi ta zgjidhnin çështjen në emër të dëmtimit të marrëdhënies me durim. Sidoqoftë, përballë kësaj situate që hasa për herë të parë në tërë jetën time të biznesit, vendosa ta transferoj çështjen në Drejtësinë e Lartë Turke. Unë do të doja ta ndaja këtë me publikun me të gjithë transparencën dhe sinqeritetin”, deklaron Polat.

Një skándal ka dalë në dritë lidhur me kompaninë ajrore Air Albania, ku partneri kryesor i saj, Sinan Idrizi është páditur nga biznesmeni i famshëm turk  Adnan Polat në prokurorinë e Stambollit për mashtrim. Lajmin e bëjnë të ditur mediat turke të cilat shkruajnë se Polat, ka de.noncuar se Idrizi i ka kërkuar para, për të blerë një kompani nafte në vendin tonë, kontratë e cila nuk është përmbushur.

“Adnan Polat, biznesmeni i famshëm, ish-President i Galatasaray është mashtruar në Shqipëri. Adnan Polat, i cili është dhe presidenti i Polat Grup ka dorëzuar në prokurorinë e Stambollit një pádi penale me pretendimin se kompania e Sinan Idrizit, Air Albania i ka kërkuar para me premtimin se do të blinte një kompani nafte por kontrata nuk është përmbushur” shkruante dje gazeta e madhe turke hurryet.com.tr.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *