Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Biden bëhet zëvendëspresidenti i  15-të i ShBA-ve që bëhet President, ai sëbashku me Nixon janë të vetmit që kanë…

Joe Biden sapo u betua si President i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Ai është zëvendëspresidenti i 15-të që më vonë u bë president.

Richard Nixon dhe Biden janë të vetmit që kanë një hendek midis shërbimit si nënkryetar dhe zgjedhjes president.

Këtu keni një zbërthim të mënyrës se si nënkryetarët u bënë për herë të parë president: 8 nënkryetarë u ngritën fillimisht sepse Presidenti në detyrë vdiq. 6 nënkryetarë u zgjodhën fillimisht në presidencë. 1 nënkryetar u ngrit sepse kryetari në detyrë dha dorëheqjen.

Gerald R. Ford është personi i vetëm që shërben si president dhe nënkryetar i cili kurrë nuk u zgjodh në asnjë prej zyrave.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *