Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Beirut një ngrehínë që nxjerr kufòma/ Qeveria shpall ditën e zísë kombëtare, mbi 50 viktíma e 3000 të plagosur

Të paktën 50 njerëz janë vrarë dhe 2.700 të tjerë të plagosur kanë mbetur si pasojë e një shpërthim të madh në kryeqytetin libanez Bejrut, sipas ministrit të shëndetit të vendit, ndërsa kërkimet vijojnë ku mendohet të rritet ende më tepër bilanci e shumë nga të plagosurit mund të mos ia dalin të mbijetojnë.

Kryeministri ka shpallur ditën e nesërme ditë zie kombëtare ndërsa e ka quajtur atë një “katastrofë të madhe” duke u zotuar që përgjegjësit të paguajnë çmimin e asaj që ka ndodhur. George Kettan, kreu i Kryqit të Kuq të Libanit, shtoi se ka viktima “kudo – në të gjitha rrugët dhe zonat afër dhe larg” nga shpërthimi.

Pamjet e postuara në mediat sociale treguan momentin kur një ndërtesë disa katëshe e lartë shpërtheu, duke dërguar një valë të madhe shoku në të gjithë qytetin që dëgjohej dhe ndjehej aq larg sa Qipro – më shumë se 200 km (180 milje).


Fotografitë gjithashtu treguan një skenë shkatërrimi me makina të rrënuara dhe ekuipazhe të urgjencës të mbledhura rreth ndërtesës së prishur. Shpërthimi u përqendrua rreth zonës portuale të qytetit që përmbante depo, dhe u rrëzua nëpër disa zona të kryeqytetit. Shefi i sigurisë së brendshme në Liban, Abbas Ibrahim tha se ajo ndodhi në një ndërtesë që përmbante materiale shumë eksplozive, sipas agjencisë së lajmeve NNA.

Raportet e mëparshme kishin sugjeruar që ndërtesa ishte një depo e magazinimit të fishekzjarreve. Dëshmitarët thanë se një numër njerëzish u plagosën gjatë shkatërrimit të gjerë në të gjithë qytetin, me banorët që raportuan tavanet e shembur dhe dritaret e copëtuara. Një kolonë e madhe tymi u pa duke u ngritur mbi qytet pas shpërthimit.

“Bejrut është një qytet i vogël, por shkalla e shpërthimit është e paimagjinueshme. Kam jetuar atje midis 2012 dhe 2015, dhe po dëgjoj llogari të apartamenteve të shkatërruara dhe njerëz të plagosur milje larg nga shpërthimi i portit. Është e vështirë të kapësh atë shkatërrim në foto”, tha një qytetar.

Ghada Alsharif, një reporter nga gazeta lokale Daily Star, ka marrë një video të zyrës së tyre të shkatërruar. Kryeministri i Libanit, Hassan Diab, sapo i është drejtuar vendit në televizion. Ai e shpalli të Mërkurën një ditë kombëtare zie për viktimat e shpërthimit.


Magazina për të cilën autoritetet pretendojnë se ishte burimi i shpërthimit kishte qenë subjekt i paralajmërimeve për të shkuar në vitin 2014, tha ai. Ai do të “zbulojë fakte” në lidhje me depon së shpejti, tha, por nuk dëshiron të parandalojë një hetim.

“Unë ju premtoj se kjo katastrofë nuk do të kalojë pa përgjegjësi. Njerëzit që janë përgjegjës do të paguajnë një çmim, “tha Diab. Një kujtesë se ky shpërthim nuk mund të kishte ardhur në një kohë më të keqe për Libanin. Historia e fundit e shkruar nga korrespondenti me bazë në Bejrut, Martin Chulov, ishte se si vendi është në prag të kolapsit financiar.


Coronavirus ka shtuar dështime të gjata të korrupsionit të qeverisë dhe keqmenaxhimit financiar. Që nga marsi, shkruan Martin, çmimet e shumicës së mallrave janë trefishuar, ndërsa vlera e monedhës kombëtare ka rënë me 80% dhe shumë prej vendit kanë ndalur. Ata që kanë ende punë po mbijetojnë muaj për muaj.

Marwan Abboud, guvernatori i Beirut, ka mbërritur në vendin e shpërthimit, ku ai u shpërtheu në lot ndërsa fliste para gazetarëve. Ai i thotë një gazetari libanez se është atje për të kërkuar zjarrfikës që ishin në vend duke luftuar me zjarrin që shpërtheu para shpërthimit të dytë katastrofik. “Ata erdhën për të luftuar zjarrin dhe pastaj u zhdukën,” thotë ai.

“Ne nuk e dimë se ku janë. Ne jemi këtu për t’i kërkuar ato. “Kjo më kujton atë që ndodhi në Japoni, për Hiroshima dhe Nagasaki,” thotë ai. “Nuk kam parë kurrë dëmtime të kësaj madhësie dhe gjerësie, dhe kaq katastrofike. Kjo është një katastrofë kombëtare. Ky është një problem për Libanin, dhe ne nuk e dimë se si do të dalim prej tij. “Kjo është shumë,” thotë ai. “’Është shumë përnjëherë për njerëzit …”


Mohamed Fehmi sapo ka thënë në kanalin MTV Liban se shpërthimi duket se ishte shkaktuar nga “sasi të mëdha të nitrat amoniumi” që ruheshin në port. Kjo mbështet atë që u citua të thoshte drejtori i përgjithshëm i zakonit në një tjetër kanal lajmesh libaneze, Al Mayadeen.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *