Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

BE i ‘mbylli’ dyert, Senati amerikan voton “pro” Shkupit në NATO

Senati amerikan i ka hapur dritën jeshile Maqedionisë së Veriut për të bërë pjesë e aleancës më të madhe ushtarake në botë.

Ditën e sotme ai miratoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

Protokolli u miratua me mbështetjen e 85 senatorëve. 2 senatorë nga Jutah dhe Kentaki votuan kundër, ndërsa 14 të tjerë nuk morën pjesë në votim.

Gjatë ditëve të fundit, protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut e kanë ratifikuar edhe Italia, Britania e Madhe, ndërsa Franca miratoi leximin e parë të protokollit.

Mbetet tashmë që protokolli të ratifikohet edhe nga 5 vende të tjera, që Shkupi të bëhet anëtar me të drejta të plota i aleancës veri-atlantike.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *