Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Të bëhemi grusht e mos të marrim pjesë në votime” banorët e Selenicës paralajmërojnë qeverinë me mosbindje civile: Duam të bëhet rruga!

Banorët e Selenicës i kanë dërguar një peticion presidentit të vendit Ilir Metës, kryeministrit Edi Rama, drejtorit të FSHZH, Dritan Agolli, ku kërkojnë që most ë anulohet projekti për rehabilitimin e rrugës në Selenicë.

Banorët tashmë prej ditësh janë ngritur në protesta, për të kundërshtuar vendimin për anulimin e lotit të 4 për rrugën e Lumit të Vlorës, Peshkëpi-Selenicë- Leva- Tepelenë, duke theksuar se qyteti i tyre do te mbetet i izoluar nëse nuk ndërtohet rruga.

Banorët theksojnë se protesta e tyre nuk është, politike, por ato dua ndërtimin e rrugës, në të kundërt nënvizojnë faktin do të bëjnë mosbindje civile, duke mos marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit.

“Jeni në gjendje të nxirrni përfundimin nëse ka qenë një projekt vërtetë për tu bërë apo ka qenë thjeshtë premtim elektoral?! Në parlament dëgjova një nga deputetët që ju drejtua, duke thënë se ju, komunitetit të këtyre zonave do të krijojmë kushte shumë të mira.

Unë po i them këtij deputeti mos harro të kujtoj nëse e njeh historinë apo jo. Nëse e di ku do të shkojë ky investim. Selenicën e kanë përmendur filozofët dhe historianët më të mëdhenj të botës.

Ne duhet të trajtohemi si të gjitha qytetet e tjera. Pse e trajtoni Selenicën si një vend i humbur. Vijnë fushtat dhe të puthin 20 herë në faqe, atë votë që keni mos e lëshoni, vota është prona juaj. Jo bashkëqytetar nëse kryeministri bëri një premtim politik edhe kjo rrugë ishte premtim?! Nuk mundemi të bëjmë investim në këtë zonë kështu të na thonin. E kaluan fshehur. U bë një denoncim në Kuvend që rruga është anulluar. Nuk është asnjë pronar i Selenicës e duam të gjithë ai që nuk ka mundësi ti bashkohet këtij komuniteti të na lërë rehat. Të gjithë jemi bashkë për një synim për rrugën dhe për asnjë forcë politike.

Të bëhemi të gjith grusht së bashku dhe të bëjmë mosbindje civile. Mosbindje civile që do të thotë të mos paraqitemi në votime. Është e vetmja rrugë që qeveria të ndërhyjë për të investuar në rrugën e këtij qyteti.”- thanë banorët.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *