AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Banesa të rrëzuara, dalin pamjet drithëruese nga tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë

Turqia ka ndjerë një lëkundje të fuqishme mbrëmjen e sotme. Një tërmet me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter, është ndjerë në pjesën lindore të Turqisë.

Sipas Observatorit Kandilli të Turqisë dhe Institutit të Kërkimeve për Tërmetet, tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazığ në 8:55 p.m. (1755 GMT) nga një thellësi prej 10 kilometrash.

Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar u tha gazetarëve se nuk kishte raportime për viktima në Sivrice por tha që tërmeti mund të ketë shkaktuar viktima në zona rurale jashtë qytetit. Ai tha se trupat ishin në gatishmëri për të ndihmuar nëse janë të nevojshme

Sondazhi Gjeologjik i Sh.B.A-së dha përmasën paraprake si 6.7, me tërmetin që prek jo vetëm Turqinë por edhe Sirinë, Gjeorgjinë dhe Armeninë.

Mediat turke thanë se tërmeti nxorri njerëz duke vrapuar jashtë për siguri.

 

 

 

 

Fjalët Kyce

A do i përgjigjeni thirrjes së Presidentit Meta për të dalë në shesh në 2 mars në mbrojtje të demokracisë dhe Kushtetutës së vendit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *