AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

”Balliut i bëri nder”, analisti komenton arrestimin e ish-deputetit: Rama po kërkon të vrasë çdo…

Analisti Agron Gjekmarkaj e ka quajtur arrestimin e ish-deputetit Klevis Balliu një ngjarje e rënde në vargun e atyre qe po karakterizojnë qeverisjen e Edi Ramës.

Në një intervistë për 55news.al, Gjekmarkaj pohon se permes këtij akti, Rama kërkon të vrasë çdo rezistencë qytetare.

Sipas tij, jane munduar ta frikësojne ish deputetin por në fakt i kane bërë një nder te madh publik duke i firmosur kësisoj certifikaten e rezistences ndaj triumfit te despotizmit oligarkik e korruptiv

Ç’mendim keni ju zoti Gjekmarkaj per ndalimin e ish deputetit Klevis Balliu?

Padyshim eshte nje ngjarje e rende ne vargun e atyre qe po karakterizojne qeverisjen e Edi Rames ! Ky ndalim deshmon qe policia qe do te duhej te quhej policia shqiptare eshte thjeshte nje polici politike e personale e Edi Rames ! Ky ndalim eshte me shume se kaq, eshte ndeshkim dhe kjo shfaq fytyren e autoritarizmit ku jetojme ! Ndalimi i ish deputetit eshte perzgjedhje per rezistencen e gjate te tijen dhe banorve te unazes se re te cilet po mbrojne nje kauze te drejte ! Gjithashtu ky veprim eshte nje testim ndaj shoqerise dhe opozites per te pare deri ku shkon forca e tyre per te reaguar! Po kaq me ngjan nje goditje biografike per qendrimet jo vetem te Klevis Balliut por edhe te Fari Balliut dmth te te atit ! Por nga ana tjeter keto jane gjeste te deshperuara, pa te ardhme ne nje shoqeri e cila e ka provuar diktaturen dhe ja njeh mjetet! Nuk besoj se ka gadishmeri per te pranuar nje diktature te re! Ata jane munduar ta friksojne ish deputetin por be fakt i kane bere nje nder te madh publik duke i firmosur kesisoj certifikaten e rezistences ndaj triumfit te despotizmit oligarkik e korruptiv.

2) Pse mendoni qe Edi Rama guxoi te burgose ish deputetin duke prekur nje cak te pazakonte ate te nje politikani deri dje anetar i parlamentit?

Edi Rames i ka shperrthyer gjithcka! Parlamenti eshte monist! Sistemi ka rene! Ekonomia eshte ne pikiate! Shqiptaret ikin! Korrupsion mbreteron ngado! Protestat e rrethojne ne cdo hap! Nje tjeter proteste e madhe s opozites pritet per pak dite! Ne kete menyre ai hajmerret personalisht po do te percjelle mesazhin e frikes ! Ai do te vrase rezistencen ! Psikologjikisht eshte e rende per te ku ne cdo kilometer has pengesa per te kaluar! Nuk ka ndodhur me asnje kryeminister! Me arrestimin e Klevis Balliut do te tkurre te gjitha kategorite shoqerore po mbi te gjitha eksponentet e opozites politike ! Pushteti i Rames eshte ne rrezik por ai ate e do mbi cdo gje dhe per kete ve ne rrezik stabilitetin dhe demokracine shqiptare! Personalisht besoj se shume shpejt ish deputeti do lehet i lire ! Cdo gje ka nje cak dhe Rama e di! Ka nje cak edhe shperdorimi i dhunes! Njerzit skane me cfare humbasin jane te deshperuar ! Ne vend qe tjua zgjidhe ato u burgos perfaqesuesit ! Kjo eshte dekadënce psikologjike e politike simbol paniku!

 

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *