Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Marrëveshje mes Armenisë, Azerbajxhanit dhe Rusisë për dhënien fund të luftës

Me sa duket, lufta disa javore në Nagorno Karabak po i vjen fundi.

Kryeministri i Armenisë njoftoi se ka nënshkruar marrëveshje me presidentin e Azerbajxhanit dhe Rusisë për t’i dhënë fund luftimeve deri në arritjen e një marrëveshje të plotë politike.

Kryeministri i Armenisë Nikoll Pashinyan theksoi që teksti i deklaratës është jashtëzakonisht i dhimbshëm për të personalisht dhe për njerëzit.

“Unë kam marrë vendimin pas analizave të hollësishme të ligjit dhe vlerësimeve të njerëzve që e dinë më mirë situatën. Gjithashtu duke u bazuar në bindjen se në situatën e krijuar kjo është zgjidhja më e mirë e mundshme, ”shkroi ai në Facebook, duke shtuar se së shpejti do t’i adresohet vendit.

“Nuk është fitore, por nuk ka humbje derisa të mos e njihni humbjen vetë. Ne kurrë nuk do ta njohim veten të mundur dhe kjo duhet të jetë fillimi i epokës së konsolidimit tonë kombëtar, ringjallja. Ne duhet të analizojmë vitet e pavarësisë sonë për të planifikuar të ardhmen tonë dhe për të mos përsëritur gabimet e së kaluarës,“theksoi ai.

“Unë ul kokën përpara ushtarëve të vdekur. Unë ul kokën përpara të gjithë ushtarakëve, oficerëve, gjeneralëve, vullnetarëve që mbrojtën dhe mbrojnë atdheun me jetën e tyre. Me vetëmohimin e tyre ata shpëtuan armenët (Nagorno Karabakut). Ne luftuam deri në fund. Dhe ne do të fitojmë, Artsakh qëndron. Lavdi Armenisë. Lavdi”, shkroi ai.

Vendimi vjen ndërkohë që zyrtarët nga qeveria de facto në zonën e shkëputur të Nago-Karabak kanë konfirmuar se forcat azerbajxhanase kanë marrë kontrollin e qytetit strategjik të Shushit midis luftimeve të ashpra dhe raportet që forcat po i afrohen kryeqytetit të rajonit, Stepanakert.

Deklarata konfirmon komentet nga Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev më 8 nëntor se forcat e vendit të tij kishin marrë Shushin, vendbanimin e dytë më të madh në Nago-Karabak. Ky njoftim kishte dërguar shumë njerëz në rrugët e Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, për të festuar.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *