Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Pamje të pazàkonta/ Refùzoni të përdorni máskën?! Ja si mund të pèrballesh me pòlicinë në Australi

Pasi një video e arrèstimit të dhùnshëm të një gruaje në rrugët e Melburn filloi të shpërndahej në internet, pòlicia australiane duhej të shpjegonte veprimet e saj në një deklaratë.

Ajo tregon një oficer pòlicie që ngjèsh një grua me dhùnë një mur, duke ia mbajtur duart rreth qafës, dhe pastaj e shtrin përtòkë, raporton CNN.

Pòlicia tha në një deklaratë se oficerët ishin duke patrulluar rreth orës 17:00, kur panë një femër 21-vjeçare duke ecur nëpër rrugë pa një maskë mbrojtëse. Ata vendosën ta arrèstojnë pasi ajo nuk pranoi të jepte emrin, mbiemrin dhe adresën.

Përkatësisht, shteti i Victoria-s vendosi një gjendje të jashtèzakonshme të dielën për shkak të një rritje të transmetimit lokal të sëmìndjes, dhe banorët e Melburn duhej të veshin màska ​​çdo herë sapo të dalin nga shtëpitë e tyre. Gjòba për mosveshje màske është 120 euro.

Në videon e incìdentit, ajo mund të dëgjohet duke bèrtitur “ju po më mbýtni”. Zëri i një burri që regjistron të gjithë skenën mund të dëgjohet gjithashtu: “Lëreni atë”. Në një moment, gruaja gòditi pòlicen që u përpoq të ndërhynte. Menjëherë pas kësaj, pòlici rrèzoi gruan përtòkë ndërsa ajo vazhdonte të thoshte: “Çfarë kam bërë unë, çfarë kam bërë?”

I dashuri i 21-vjeçares, duke folur për mediat tha se ajo ishte e përjàshtuar nga veshja e një màske mbròjtëse. Ai më vonë i tha filialit CNN 7News: “Është një mënyrë e tmérrshme si erdhën…Ata duhet të na bëjnë të ndjehemi të mbròjtur, apo jo? Ne nuk ndjehemi të mbròjtur. Ata thjesht kërkojnë një argument dhe duan të ndèshkojnë njerëzit dhe të jenë kërcènues, kjo nuk është e lìgjshme”.

Pòlicia tha në një deklaratë se gruaja nuk tha që ishte e përjashtuar nga veshja e màskës. Ata theksuan në deklaratë se gruaja u bë agrèsive fizikisht dhe se ajo gòditi një pòlic që u transportua më vonë në spìtal për mjèkim. “Gruaja vazhdoi t’i rezistojë arrèstimit dhe ne duhej ta shtrinim atë në dysheme”, shpjegoi pòlicia.

Pòlicia konfirmoi identitetin e gruas në kòmisariat. Ajo akùzohet se i rezìstoi arrêstimit dhe sùlmit të pòlicisë. Ajo u la e lirë me kìsht dhe do të thirret në gjykatë kur të caktohet seanca dëgjimore.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *