Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

“Paratë e dhuruara para Konferencës së Donatorëve kanë hùmbur”, gazetari jep arsyet pse është kundër legalízmit të háshashit

Gazetari i njohur Aulon Kalaja gjatë një lidhje me Skype për Fax News ka folur në lidhje me prótestën e zhvilluar pak ditë më parë nga disa aktivistë të shoqërisë civile. Kalaja tha se “pólicia shkeli lígjin duke dhunùar disa qytetarë të cilët prótestonin me të drejtë”.

Lidhur me íncidentet që ndodhën në atë prótestë gazetari tha se “pèrplasjèt vijnë edhe nga próvokimet e fórcave pólicore”. Sa i përket nismës për légalízimin e háshashit ai tha se ” jam kundër légalízimit të háshashit pasi kjo masë është marrë nga kryeministri për kanábizimin e vendit. Ky është një rikthim tek vitet e lulëzimit të kanábisit duke iu referuar mandatit të parë të qeverisë Rama.

Në atë kohë nuk kishte një transportim me múshka por ishte një plan i organizuar me pista avionesh. Në atë kohë kjo dukuri pati ndikim edhe në sektorë të tjerë të ekonomisë siç është ajo e fasonerisë. Tjetër efekt ka qenë edhe pirja e hasháshit nëpër shkolla jo vetëm gjimnaze por edhe në 9-vjeçare.

Në Shqipëri fitoi e keqja. Kjo është edhe një tezë e vjetër  e Xhorxh Soros për vende si Shqipëria. Shqipëria nuk ka institucione për ta kontrolluar një operacion të tillë. Kjo është një iniciativë që do përballet me shumë prótesta”,-tha Kalaja.

Sa i përket fondeve për rindërtimin e banesave të dèmtuara nga tèrmeti i 26 nëntorit gazetari tha se parate e dhuruara para Konferencës së Donatorëve kanë hùmbur dhe e vetmja shpresë janë paratë e dhuruara nga konferenca e donatorève. Përveç dèmeve materiale askush nuk ka mbajtur përgjegjësi për njerëzit që húmbën jetën nga tèrmeti.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *