Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashOpinione&AnalizaTe FunditTe Gjitha

As ‘Skënderbeu’ s’mund të qeverisë tre mandate me mamica! Spahiu: Qytetarët janë të zhgënjyer dhe të lodhur nga qeveria

Nga Kreshnik Spahiu

“Rilindja” u kopjua si slogan nē 2013 si një mënyrē për të rivalizuar, patriotizmin Kuqezi i cili kishte fituar shumë terren në vigjilje të 100 vjetorit të pavarsisë. Nga Sondazhet rezultonte që kuqezi kuotoheshin 18% në Sondazhe 8 muaj para zgjedhjeve dhe socialstve u duhej një fasadë patriotike rivalizuese sepse Kuqezi po gërryente elektoratin majtas.

Pas bllokimit mediatik të kuqezinjve, “Rilindja” mori flamurin dhe protagonizmin. Në 8 vite kryeministri Rama, investoi maksimalisht figurën mediatike për të krijuar profilin nga “Skënderbeu” dhe deri te mjekra e Ismail Qemalit. Elementët kryesor në imazhin patriotik ishin:

Takimet e 2 qeverive Shqipëri-Kosovë – Flamujt kuqezi në mitingje – Vjedhja e sloganeve kuqezi – Simboli shqiponjës kudo – Mjekra e Ismail Qemalit dhe thinjat – Viti i Skënderbeut – Ideja për tu bërë President i Shqipërisë së Bashkuar – Emërimi 2 ministrave nga Kosova, Genti Cakaj dhe Besa Shahini – Vrasja e një minirtari të armatosur në Himarë – Arrestimi dhe dēbimi i disa ekstremisrve grek – Logot dhe hartat e Ilirisë, Arbërisë dhe Shqipërisë etnike nëpër muret e kryeministrisë etj etj

Deri këtu s’ka asgjë të keqe dhe s’duhet shprehim as xhelozi dhe as cinizēm. Kjo është fasada dhe imazhi mediatik. Por a zgjodhi “Skënderbeu” i ri një ushtri me “Rilindas” për ta bërë Shqipërinë një shtet të fort dhe komb superior në Ballkan? Jo absolutisht jo, madje bëri të kundërtën. Gjysma e grave që emroi ministre e kishin parë Kosovën vetëm në TV, sepse për trevat e tjera nga Presheva në Prevesë nuk kishin dëgjuar kurrë.

Anonimiteti i tyre dhe cekësia në mendimin dhe përfaqsimin politik ishte skandaloze. Rama dështoi në patriotizimin esencual të institucioneve. Le të marrim një shembull: Emërimi i dy ministrave nga Kosova ishte brilante si ide në hapin për unifikim të diplomacisë dhe arsmit shqiptar në Ballkan, por a mundet Besa dhe Genti të përfaqsonin Kosovën? Jo absolutisht jo. Madje, përzgjedhja e Gentit dhe Besës ishin konsumim dhe djegie e kauzës sepse Shqipëria u zhgënjye nga dy “Isa Buletinët” e rinj. Edi Rama mund të zgjidhte Rexhep Qosen ministër arsimi dhe Veton Surroin Ministër Arsimi në vend të Besës dhe Gentit. Por jooooo, ai nuk dëshiron as Qosen dhe as Surroin seps ata nuk bëhen ushtar të “Skënderbeut”.

Ai ende nuk heq dorë nga përzgjedhja e njerzve anonim. Pas 8 vitesh, gjysma e ministreve nuk i njeh me fytyrë askush. Besa dhe Genti ankohen që populli po i paragjykon për dialektin e tyre gegrisht. Unë nuk mendoj ashtu. Ndonse stërnipat e Skënderbeut arbëresh që janë larguar 600 vjet nga Shqipëria, e flasin shqipen më pastër se Besa që drejtonte arsimin shqiptar, sērish unë gjykoj që problemi është tjetër kund. Kosova nuk mund përfaqsohet në Shqipëri me Besën dhe Gentin sepse ka me mijëra intelektualē më elitar Prishtina.

Ashtu si Shqipëria nuk mund të pērfaqsohet me këto vajza anonime që i bëjnë fresk kryeministrit. Edi Rama i lindur dhe rritur në Tiranë, nuk mundi të përzgjedh një elitë qytetare dhe pinjoll të familjeve fisnike patriotike. Meritokracia nuk u ndërtua dot në sistem. Ai ka hymbur një betejë të madhe, jo me një perabdori 500 vjeçare por me një qytetari të zhgënjyer dhe lodhur nga qeveria e Mamicave. As Skënderbeu nuk do qeveriste dot Shqipërinë 3 madate me Mamicat e tij.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *