Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Dènohet me 10 vite bùrg Armando Koçerri, pjesë e grupit të Habilajve. Nga gjykimi i veçuar tek roli që kishte në bándën kríminale

Gjykata e Posaçme ka dènuar me 10 vite në total Armando Koçerrin, i cili u arrèstua si pjestar i grupit të Habilajve në Babicë të Vlorës, ndërsa në banesë iu sekùestruan 4.5 ton canábis sáttiva. Gazetari i Fax News, Sokol Dema raporton se çështja ndaj tij u nda nga pjesa tjetër e grupit disa që në vjeshtë të 2019-ës, Prokuroria kërkoi shpalljen të fájshëm të tij dhe dènimin me 15 vite bùrg, konvertuar në 10 vite për shkak të gjykimit të shkurtuar.

Vendimi për të është zvárritur që prej datës 7 nëntorit të vitit të kaluar. Koçerri ka vënë në dispozicion banesën e tij në Babicë të Vlorës për mbajtjen e sasisë së lèndës narkòtike. Më poshtë vendimi, akùzat dhe dènimet përkatëse për vèprat e akùzuara:

Deklarimin fájtor të të pándehurit Armand Kocerri për vèprën penále të ” Pjesmarrjes në grup të strukturuar kríminal ” neni 333/a/ 2 të KP dhe dènimin e tij me 2 vjet bùrgim Deklarimin fájtor të të pándehùrit Armand Kocerri për vèprën pènale të “Tráfikimit të lèndës nárkotike “në bashkëpunim në formën e grupit të strùkturuar kríminal të parashikuar nga nenet 283/a/1 , 28 , 334/1 të KP dhe dènimin e tij me 15 vjet bùrgim.

Deklarimin fájtor të të pándehùrit për vèprën pènale të “Mbajtjes pa leje të mùnicioneve”  278/2 KP, e dènimin e tij me 6 muaj bùrgim. Pushimin e gjykimit për vèprën pènale të ” Mbajtjes pa leje të ármëve të gjùetisë” neni 280 i KP. Në bashkim të dènimeve sipas nenit 55 të KP dènimin e të pándehurit Armando me 15 vjet bùrgim. Në zbatim të nenit 406 të KPrP dènimin e tij përfundimtar me 10 vjet bùrgim.

Në Tetor të vitit të kaluar, Gjykata e Krímeve të Rènda ka pranuar kërkesën e Armando Koçerrit, për gjykim të shkurtuar, pasi kishte ndarë dosjen e tij nga pjesa tjetër e çështjes Habilaj. Armando Koçerri ishte i vetmi anëtar i Habilajve që ndodhet në Shqipëri, ndërsa pjesa tjetër e grupit po gjykohet në Itali, po për tráfik nárkòtikësh e grup kríminal. Koçerri së bashku me Nezar Seitin u arrèstuan ne Babicë të Vlorës, pas sekùestrimit të një sasie prej 4.5 tonë kanábis, që dyshòhet se i përkiste grupit të Habilajve. (F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *