Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Apeli i mjekëve: Kërpudhat mágjike duhet të jenë lègale si kánabisi. Ja çfarë trajtojnë

Disa mjekë në Britani kanë bërë apel që të lejohet përdorimi i kërpudhave magjike pasi trajtojnë dèpresionin. Ekspertët bëjnë thirrje për një ndryshim në ligj për lejimin e përdorimit të “shrooms” për barna mjekèsore, njësoj si kánabisi.

Por theksojnë se përdorimi për qejf do mbetet i palígjshëm, duke thënë se nëse britanikët kapen nga ilaçi i Klasit A duhet të dènohen me bùrg nga 1 në 7 vjet.

Studimet shkencore kanë treguar në mënyrë të përsëritur psilocybin – kimikate psikoaktive në kërpudhat mágjike – premtojnë rritjen e shëndetit mendor, lùftimin e dèpresionit dhe ndihmën e të sèmurëve me PTSD.(A.M/Faxweb.al)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *