Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

E fríkshme/ Kontinenti i bardhë mund të marrë një tjetër ngjyrë

Shkencëtarët kanë krijuar hartën e parë në shkallë të gjerë të algave mikroskopike në gadishullin Antarktik, ndërsa lulëzojnë nëpër sipërfaqen e borës së shkrirjes, duke ngjyrosur sipërfaqen e gjelbër dhe duke krijuar potencialisht një burim ushqimi për speciet e tjera.

Ekipi britanik që qëndron pas hulumtimit beson se këto lulëzime do të zgjerojnë gamën e tyre në të ardhmen, sepse ngrohja globale po krijon më shumë kushte të ngathëta që duhet të lulëzojnë.

Në disa zona, format e jetës me një qelizë janë kaq të dendura, ato e kthejnë borën e gjelbër të ndritshme dhe mund të shihet nga hapësira, sipas studimit, botuar të Mërkurën në revistën Nature Communications, transmeton The Guardian. Biologët e Universitetit të Kembrixhit dhe Anketës Britanike të Antarktikut kaluan gjashtë vjet duke zbuluar dhe matur algat e gjelbërta të borës duke përdorur një kombinim të të dhënave satelitore dhe vëzhgimit në tokë.

Rezultati është harta e parë e algave në shkallë të gjerë të gadishullit, e cila do të përdoret si një bazë fillestare për të vlerësuar shpejtësinë me të cilën kontinenti i bardhë po kthehet i gjelbër për shkak të krizës klimatike dhe potencialisht që ofron mbështetje për speciet e tjera. Ata tashmë kanë gjetur që algat kanë formuar lidhje të ngushta me spore të vogla kërpudhore dhe baktere. “Shtë një komunitet. Kjo mund të formojë habitatet e reja. Në një vend, do të ishte fillimi i një ekosistemi të ri, “tha Matt Davey nga Universiteti i Kembrixhit, një nga shkencëtarët që drejtoi studimin.

Ai e përshkroi hartën e algave si një pjesë e humbur e bashkim pjesësh figure e ciklit të karbonit në Antarktik. Ajo identifikon 1,679 lulëzime të ndara të algave të borës së gjelbër, të cilat së bashku mbuluan një sipërfaqe prej 1.9 km katrore, që barazon me një lavaman karboni prej rreth 479 ton në vit. Kjo është e barabartë me emetimet e rreth 875,000 udhëtimeve të makinave në Mbretërinë e Bashkuar, megjithëse në terma globale është shumë e vogël për të bërë një ndryshim të madh në buxhetin e karbonit të planetit.

Pothuajse dy të tretat e lulëzimeve të algave të gjelbërt u gjetën në ishuj të vegjël, me shtresa të ulëta rreth gadishullit, i cili ka provuar disa nga ngrohjet më intensive në botë, me regjistrimet e reja të temperaturave që janë vendosur këtë verë. Algat e borës ishin më pak të dukshme në rajonet më të ftohta, jugore.

Shkencëtarët kanë parë më parë një ndryshim në liken dhe myshk të gjelbër, por këto rriten jashtëzakonisht ngadalë në krahasim me algat. Në të ardhmen, ata gjithashtu do të masin algat e kuqe dhe portokalli dhe do të llogaritin sesi prania e formave të tilla shumëngjyrësh mund të ndikojë në cilësinë albedo të reflektuar nga nxehtësia e borës.

“Unë mendoj se do të kemi lulëzime më të mëdha në të ardhmen. Para se të dimë nëse kjo ka një ndikim të rëndësishëm në buxhetet e karbonit ose bio albedo, duhet të bëjmë numrat, “tha Andreë Grei, autori kryesor i punimit.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *