Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Amerika na paska ‘fshehur’ të vërtetën, zbulohet si dështoi aksioni tjetër i rëndësishëm ditën e vrasjes së Qassim Suleimani-t

Ushtria amerikane u përpoq pa sukses për të vrarë një iranian të moshuar në Jemen në të njëjtën ditë kur një sulm me dron ekzekutoi gjeneralin Qassim Suleimani, një nga komandantët më të rëndësishëm të Iranit, sipas zyrtarëve amerikanë.

Zbulimi i një misioni të dytë tregoi se administrata e Donald Trump ishte duke u përpjekur të synonte një grup më të madh të liderëve ushtarakë dhe paraushtarakë iranianë nga sa dihej më parë.

Sulmi ajror i pasuksesshëm në Jemen kishte për qëllim Abdul Reza Shahlai, një zyrtar të Quds Force të Iranit, një organizatë e fuqishme paramilitare. Ai njihej si një financier kryesor për luftërat me përfaqësues të Iranit.

Grafitet e një droni të Shteteve të Bashkuara në Sana, Jemen. Një sulm ajror në Jemen kishte për qëllim Abdul Reza Shahlai, një zyrtar me forcën e Kudsit të Iranit dhe financues kryesor për luftërat me përfaqësuesit e Iranit.

Presidenti Trump miratoi sulmin kundër Shahlai në të njëjtën kohë kur autorizoi ekzekutimin e gjeneralit Suleimani, megjithëse nuk është e qartë nëse sulmi amerikan në Jemen ka ndodhur në të njëjtën kohë, shkruan N.Y.Times transmeton Faxweb.al.

Shahlai dhe Gjeneral Suleimani ishin dy nga disa zyrtarë që administrata Trump i konsideroi armiqësorë në një përpjekje për të ndalur sulmet iraniane ndaj ambasadave amerikane dhe për të penguar Iranin për forcimin e agresionit në rajon. Aksioni e Jemenit u raportua për herë të parë të Premten nga Ëashington Post.

Misioni për të vrarë Shahlai tregon se administrat Trump po kërkonte të godiste zyrtarë të shumtë nga Trupat Revolucionare Islamike të Iranit, e cila përfshin Forcën Quds. Të dy organizatat drejtojnë forcat e përfaqësuesit të Iranit në Irak, Siri, Liban dhe Jemen. Sulmi i suksesshme në Irak dhe sulmi i pasuksesshëm në Jemen kishin për qëllim të godasin Trupat e Gardës përsëri në këmbë, dhe disa zyrtarë të lartë ushtarakë dhe të inteligjencës besuan se një goditje drastike kundër këtij grupi do të dëmtonte në mënyrë efektive aftësinë e Iranit për të drejtuar forcat e tij.

Por zyrtarë të tjerë, përfshirë zyrtarët e inteligjencës, besuan se goditjet kundër komandantëve të vjetër ishin të rrezikshëm, dhe mund të kenë efektin e nxitjes së konfliktit më të gjerë që administrata Trump tha se po përpiqej të shmangte. Anëtarët e Kongresit kanë ngritur gjithashtu pyetje në lidhje me inteligjencën që administrata ka përdorur për të justifikuar aksionet ndaj gjeneralit Suleimani.

Pentagoni nuk pranoi të konfirmojë aksionin. Por, Rebeça Rebarich, një zëdhënëse e Pentagonit, vuri në dukje se Jemeni “kuptohet prej kohësh si një hapësirë ​​e sigurt për terroristët dhe kundërshtarët e tjerë në Shtetet e Bashkuara.”

Shtetet e Bashkuara kishin ofruar një shpërblim prej 15 milion dollarësh për informacione rreth Z. Shahlai. Njoftimi i shpërblimit e akuzoi atë për një histori të gjatë përfshirjeje në sulme ndaj aleatëve amerikanë, përfshirë një komplot të dështuar të 2011 për të vrarë ambasadorin saudit në Shtetet e Bashkuara.

Shahlai ishte me qendër në Jemen, ku Irani po mbështet rebelët Houthi, të cilët janë duke luftuar forcat e mbështetura nga Arabia Saudite.

(F.GJ/FAXWEB.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *