Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Albtelekomi shqiptar më gjobiti me 70 milionë lekë”, ‘Ajsberg’ zbulon skandalin me pronarin e hotelit: Fatura ka ardhur pa mbërritur linja telefonike

Emisioni “Ajsberg” që transmetohet në Fax News me gazetar Artur Çanin ka trajtuar mbrëmjen e sotme një çështje që ka të bëjë me një hotel në Jug të vendit ku zanafilla ka nisur që në vitin 2005.

Fatmir Celoaliaj është pronari i një hoteli me emrin “Jonufer” ndërsa rezulton debitor nda Telekomit shqiptar për një faturë telefonike me shumën rreth 7 milionë lekë të reja, ndërsa e vërteta është se linja telefonike nuk kishte mbërritur në biznesin e tij.

Pronari i hotel Jonufer Fatmir Celoaliaj ka treguar si si ka nisur ngjarja:

“Në gusht të 2005 kam pasur një kuzhiniere, Teuta Kadare, e motra e Fredi Minës, e kishte marrë një muaj më parë, pas një muaj vjen i vëllai me gjithë djalin e saj, Arben Bletën me nja 3 izraelitë. Më thonë ta marrim ne me qera, të sjellim linjën telefonike të bëjmë ca investime. Për një numër në Vlorë duhet të paguaje 1 milionë lekë. I thashë unë nuk kam ndonjë shkollë të madhe, i kam nisur nga asgjëja punët. Erdhën prap pas një jave, u thashë mos më fusni në siklet. Më tha “jo ç’ke ti jam unë”. Ju kam dhënë të gjitha dokumentet, që të bënin kontratën me Albtelecomin që të sillnin shërbimin telefonik, se çfarë ka bërë ai me drejtorin e Albtelecomit në Vlorë nuk e di. Unë me dorën time nuk kam bërë asgjë, i kam dhënë vetëm dokumentet Alfred Demonës dhe s’kam bërë asgjë tjetër, për të sjellë vetëm linjën në Jonufer”.

Çani tha se Fatmiri bëri një kontratë me Albtelecom të cilën e bëri publike gjatë emisionit. Në faqen e parë të kontratës shkruhet: “Lidhur në Vlorë në 16.)08 2005, ndërmjet subjektit bar restorant hotel jonufro, me përfaqësues dhe pronar Fatmir…”

“Më poshtë tek neni 3 ku flitet për detyrimet thuhet se duhet të japë akses për linjën dhe të ofrojë shërbime në adresën e përdoruesit me seli në Jonufer”.

Pasi u lidh dhe u firmos kontrata, ku i kërkohej një shumë e madhe parash për një shërbim që nuk e kishte pasur, Fatmirit i ra një ‘rrufe në qiell të hapur’, dhe për këtë reagoi.

“Në mes të shtatorit më merr drejtori i Albtelecomit, për të më njohur me faturën. Shkova në zyrën e tij. Mua i thashë nuk më ka ardhur linja në hotel, çfarë fature duhet të paguaj unë. Më thotë unë nuk e kam shkruar as firmosur, shikoje më tha nuk është shkrimi im. I thashë gjeje dhe ta paguajë ai që e ka firmosur. I thashë gjithashtu më prit të shkoj në Komisariatin e Vlorës, kam takuar drejtorin dhe i kam thënë se drejtorin e Albtelecom e ke në zyrë kështu më ka dalë me ta dhe shkoni e kërkojini sqarime”.

Në këtë çështje ka ndërhyrë edhe avokati Lefter Çunaj për të cilin edhe Fatmiri thotë se ka ndidkuar për qetësimin e situatës pasi faturat e majme në një kohë kur ende nuk jkishte mbërritur linja telefonike ishte diçka me të cillën pronari i hotelit nuk mund të pajtohej kurrësesi.

Ja çfarë thotë avokati: “Ajo marrëveshje ka qenë një moment shumë kritik dhe i tensionuar pasi i ishin vënë në ngarkim mbi 7 milionë lekë të reja, ka qenë një moment shumë kritik mes tyre sa mund të degradonte situata, dhe për këtë kam ndërhyrë. Bëra thirrje edhe Fatmirit duke arritur edhe një marrëveshje që të kishin një mirëkuptim këta me njëri-tjetrin, me atë përmbajtje”, tha Çunaj.

Alfred Eminaj kishte marrë përsipër se nëse Celoaliaj do ta paguante ai faturën nëse Gjykayta vendos ta paguante Fatmiri faturën, dhe kjo deklaratë është bërë me akt noterial, por me kushtin që këtë çështje ta ndiqte avokati Çunaj, në të kundërt marrëveshja nuk qëndronte.

Artur Çani thotë se tek biznesi i Fatmirit kanë mbërritur kërkesat për të sekuestruar hotelin e tij në formë të shlyrjes së një borxhi të cilin nuk e njeh.

NDIQNI TË PLOTË INVESTIGIMIN:

 

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *