Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashJetë dhe stilShëndetiTe FunditTe Gjitha

ALARMUESE/ Kufomat e viktimave nga COVID-19 gjenden të hedhura nëpër lumenj, shkak varfëria e tejskajshme dhe frika nga sëmundja

Trupat e viktimave të COVID-19 janë gjetur të hedhur në disa lumenj indianë, tha një qeveri e shtetit në një letër parë, njohja e parë zyrtare e një praktike alarmante që tha se mund të buronte nga varfëria dhe frika e sëmundjes në fshatra, raporton Reuters.

Imazhet e kufomave që shkojnë poshtë lumit Ganges, të cilat hindusët i konsiderojnë të shenjta, kanë tronditur një komb që po dridhet nën vrullin më të keq të infeksioneve në botë.

Megjithëse mediat kanë lidhur rritjen e fundit të numrave të trupave të tillë me pandeminë, shteti verior i Uttar Pradesh, shtëpia e 240 milion njerëzve, deri më tani nuk ka zbuluar publikisht shkakun e vdekjeve.

“Administrata ka informacione se trupat e atyre që i janë nënshtruar COVID-19 ose ndonjë sëmundje tjetër po hidhen në lumenj në vend që të hidhen sipas ritualeve të duhura,” tha një zyrtar i lartë i shtetit, Manoj Kumar Singh, në një 14 maj letër drejtuar drejtuesve të rrethit që u shqyrtua nga Reuters.

“Si rezultat, trupat janë rikuperuar nga lumenjtë në shumë vende.”

Singh konfirmoi letrën për Reuters por tha se autopsitë në katër deri në pesë trupa në distriktin shtetëror të Ghazipur nuk kishin zbuluar infeksionin e virusit.

“Trupat janë dekompozuar, kështu që nuk jam i sigurt se në këtë gjendje mund të zbulohet për korona pozitive,” tha ai në një mesazh me tekst.

Kryeministri Narendra Modi u kërkoi zyrtarëve të Shtunën të rrisin burimet e kujdesit shëndetësor rural dhe të rrisin mbikëqyrjen ndërsa virusi përhapet me shpejtësi në ato zona, pasi shkatërroi qytetet.

Uttar Pradesh, shtëpia e më shumë njerëzve se Brazili ose Pakistani, është goditur keq nga rritja e dytë dramatike e Indisë e COVID-19. Ekspertët e shëndetësisë thonë se shumë raste po kalojnë të pazbuluara në fshatrat e shtetit, shtëpia e një numri të madh të njerëzve.

Në memo, Singh tha se mungesa e fondeve për materiale të tilla si dru zjarri për djegies, besimet fetare në disa komunitete dhe familjet që braktisnin viktimat nga frika e sëmundjes ishin ndër arsyet e mundshme të rritjes së hedhjes.

Ai u kërkoi zyrtarëve të nivelit të fshatit të mos siguroheshin hedhjen e kufomave në ujë dhe tha se qeveria e shtetit do t’u paguante familjeve të varfra nga 5,000 rupi (68 dollarë) secila për të djegur ose varrosur trupat e të vdekurve.

Shteti i ka kërkuar gjithashtu policisë të patrullojë lumenjtë për të ndaluar praktikën.

India ka raportuar zyrtarisht rreth 4,000 vdekje të përditshme nga sëmundja për gati dy javë, por ekspertët e shëndetit thonë se numri është ndoshta shumë më i lartë për shkak të faktorëve të tillë si testimi i dobët në zonat rurale.

Kërcimi i vdekjeve ka çuar në grumbullime të prapambetura në krematoriumet në shumë vende dhe shumëfishuar koston e riteve të fundit.

Të shtunën, zëdhënësi i Uttar Pradesh Navneet Sehgal mohoi raportet e medias se deri në 2,000 kufoma të viktimave të mundshme të virusit ishin tërhequr nga lumenjtë në shtet dhe Bihar fqinjë në ditët e fundit.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.