Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Nuk respektuan masat kundër pandemisë, AKU “zbarkon” në terren me kontrolle dhe bllokime

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, nëpërmjet një njoftimi për mediat ka reaguar në lidhje me masat që po merr ky institucion sa i përket situatës pandemike në vend.

Në njoftim thuhet se nga kontrollet e shumta në terren ka patur shumë shkelje të rregullave për parandalimin e kësaj pandemie dhe si pasojë janë marra masa administrative ndaj subjekteve.

Sipas një njoftimi  bëhet me dije se në disa biznese kanë parë problemetatika të ndryshme si: mungesën e xhamit mbrojtës, mungesën e sinjalistikës për distancimin fizik, si dhe afishimin e posterave.

Njoftimi

“Veprimtaria ditore inspektuese e AKU/ Bllokohet një sasi “kosi” dhe “djathi” në Korçë, të rezultuara me ngarkesë bakteriale (enteriobacterie dhe E.Coli) mbi normën e lejuar, me qëllim asgjësimin e tyre. Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë vijuar edhe gjatë ditës së sotme kontrollet në të gjithë vendin, në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës kundër përhapjes së COVID-19.

Janë kryer 390 kontrolle zyrtare dhe monitorime. Në Korçë janë bllokuar 100 kg “kos” dhe 50 kg “djathë kaçkavall” në një stabiliment “përpunim qumështi”, pasi nga përgjigjet e analizave laboratorike për mostrat e marra, kanë rezultuar me ngarkesë bakteriale (enteriobacterie dhe E.Coli) mbi normën e lejuar të legjislacionit në fuqi, sasi kjo e destinuar për asgjësim”.

 

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *