Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Aksident tragjik në Itali/ Rrëzohet aeroplani, humb jetën instruktori dhe nxënësi i tij 19-vjeç

Një aeroplan sportiv nga një shkollë fluturimi në  rrethin Cannellazza në zonën e Carlentini me dy persona në bord u rrëzua dhe aksidentit u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave.

Në aksident, si instruktori i fluturimit dhe studenti që po bënte fluturimin e tij të trajnimit mbetën të vdekur.

Avioni i rrëzuar është një Tecnam P2002. Ai ishte nisur për një fluturim trajnimi nga aeroklubi i Catania me një instruktor ekspert dhe një student të ri në bord. Ata ishin duke fluturuar mbi fshat Siracusan kur, për arsye të cilat janë nën hetim, papritmas humbi lartësi dhe u rrëzua, duke u përplasur në tokë.

Inspektorët nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë së Fluturimit dhe Autoriteti Kombëtar i Aviacionit Civil shkuan në vend për të hetuar rastin.

Viktimat janë Stefano Baldo, instruktor fluturimi 53 vjeç dhe nxënësi shumë i ri Gioele Bravo, 19 vjeç, me origjinë nga Aosta, i cili po mësonte trajnohej.

Hetimet zhvillohen edhe nga punonjësit e policisë, të cilët po përpiqen të rindërtojnë shkaqet e aksidentit. Prokurori i Sirakuzës ka hapur një hetim që i është besuar prokurorit Andrea Palmieri.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *