Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Të paktën 16 viktíma nga rrèzimi i avionit, mes 190 personave në bord edhe 10  fòshnje. Të dy pilotët kanë vdèkur

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën si pasojë e një defekti ajror të avionit “Air India Express”. nuk u ndez nga zjarri pasi fërkoi jashtë pistës, sipas një deklarate të agjensisë së fluturimit. “Fluturimi i Air India Express IX 1344 i operuar nga avionët B737 nga Dubai në pistën e mbizotërimit të Kozhikode në Kozhikode në 1941 sonte. Asnjë zjarr nuk raportohet në kohën e uljes”, thuhet në deklaratë nga linja ajrore.

“Ka 174 pasagjerë, 10 foshnje, 2 pilot, 4 ekuipazh ndodheshin në aeroplan”, shtoi deklarata. Në fluturim ishin gjithsej 190 persona. “Sa i përket raporteve fillestare, operacionet e shpëtimit kanë filluar dhe pasagjerët janë dërguar në spital për kujdes mjekësor. Ne së shpejti do të ndajmë një azhurnim në lidhje me këtë,” thuhet në deklaratë.

Të paktën 16 njerëz u vranë pasi një avion i Air India Express rrëshqiti jashtë një pistë në aeroportin ndërkombëtar të Kozhikode të Indisë, sipas CV Anand, Inspektori i Përgjithshëm i Forcës së Sigurisë Industriale. Të dy pilotët janë mes të vdekurve.

The Air India Express flight that skidded off a runway while landing at the airport in Kozhikode, Kerala state, India, Friday, Aug. 7, 2020. (AP Photo)

46 të tjerë në bord u plagosën rëndë, tha Anand, duke shtuar se evakuimi i aeroplanit tashmë ka mbaruar. Në total, të paktën 190 njerëz ishin në aeroplan, që ishte një fluturim riatdhesimi që transportonte shtetas indiane gjatë pandemisë koronavirus.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *