Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

A mund të përhapet nga buka dhe ushqimet e tjera Koronavirusi? Ja si përgjigjet mjeku Pipero

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero u është përgjigjur pyetjeve të publikut në lidhje me virusin që ka izoluar vendin.

A mund të shpërndahet nga buka dhe ushqimet e tjera?

-Jo, nuk ka studime që Covid-19 të përhapet nga ushqimet. Frutat dhe perimet duhet pastruar disa herë. Prandaj ju bëjmë thirrje që të qëndroni në shtëpi. Sa herë bëni një punë, lani duart me ujë dhe sapun’- tha Pipero.

A shpërndahet në përmjet ajrit?

-Jo, nuk shpërndahet nëpërmjet ajrit. Covid-19 është një virus me peshë molekulare shumë të madhe. Transmetohet me anë të spërklave të pështymës.

Po ata që kanë bërë bypass, a janë më të rrezikuar?

-Të gjithë jemi të rrezikuar. Shmangi kontaktet direkte me personat e infektuar- tha Pipero.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.