Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaOpinione&AnalizaTe FunditTe Gjitha

A është hero i vërtetë Albin Kurti, apo ndershmëria, besnikëria devotshmëria e strukturave dhe aktivistave të VV-së ?

Nga Baftjar Hoti

Albin Kurti, ka shkelë me të dy këmbët dhuraten e besimit, ndershmërisë dhe besnikërisë së strukturave aktivistëve të VV-së, ata ja dhuruan sinçert keto atribute qenësore njerëzore, të cilat nuk blehen e as nuk kanë vlerë matërjale për njëriun e ndershëm e cilësorë, pra ndershmërinë, besnikërinë, bindjen e devotshmerinë, kur janë tokë në një keto tipare e cilësi, nuk ka hezitim edhe për sakrificë !

Albini, me përkrahjen e strukturave dhe aktivistëve, përmes rrugës plot mund e situata të rënda psiqike, fizike e morale për strukturat dhe aktivistët e VV-së, arriti pushtetin, u bë kryeministër dhe u besua se do ta realizojë atë që e ka thënë, se me aftësinë dhe punën e tij në vazhdimësi, pra do të dëshmohen ish-pushtetet se kan qenë të paditura dhe të kriminalizuara!

Albini, pikë s’pari, nuk komunikojë ndershëm dhe drejtë me strukturat dhe anëtarësinë e tijë, se shteti jonë është republikë parlamentare dhe nëse nuk fitohen zgjedhjet 51%, që mund të udhëheqët vendi nga një parti apsolutisht, atëherë si parti e parë me mungesë të fitores me mbi 51%, duhet tregu aftësi për të arrit një koalicion me një parti tjetër dhe duhet vëmendje, maturi, besnikëri në vazhdimësi ndaj vendit dhe partnerit qeverisës!

Albini, edhe pse bëri autogolë me vendimin e shkarkimit të Agim Veliut pa konsulltim me partnerin, nuk duhej të vazhdonte ta maskonte shkeljen dhe pabesinë ndaj partnerit qeverisës që pa u konsultua e mori vendimin autoritarë dhe populist, e besa vazhdojë ti qëndrojë besnikë arrogancës autoritare sa që vendit i ngarkojë krizën politike edhe që ishim me krizen e koronavirusit, por duhet, autoritarizmi ka brenda arrogancën dhe ta krijon mjegullën para arsyes, kjo u vërtetua!

Pas ngritjes së mocionit mosëbesimit dhe shkarkimit nga 82 vota dhe mos dergimin e mandatarit të ri e që pastaj u mandatua një mandatar nga partia e dytë, pse këmbëngulke aq rëndë në mbrojtje të pozitës duke u thirr në nenin 95 të kushtëtutes, e nuk tregojke mëshirë në ndjenja për strukturat dhe aktivistët e VV-së dhe pse nuk jau përsëriti deklaratën reale të 2014-së, se si ai vet e komentojke në atë kohë kushtetuten dhe sistemin parlamentar, pra, pse sot e kemi një qrveri të tillë, e kemi dhurat nga Albin Kurti !

Albini apo i vetërrëzuari, nga paaftësia praktike qeverisëse, do të ishte hero i vërtetë sikur të deklaronte në ballkonin e ndërtesës së qeverisë këtë paaftësi e që ishte shansë briliante për ta fitu të ardhmën e deklaruar një natë para largimit nga zyra e kryeministrit !

Albini, duhet të hijek dorë nga revolucionet e shekujve të kaluar që vendimet janë marrë në treshe, sepse sot janë revolucionet teknologjike dhe bashkëpunimi me partnerët dominantë në udhëheqjen e kesaj shkence krijon siguri politike!

Albin:Për të vërtetën

Heronjë të vërtetë janë masat popullore, strukturat dhe aktivistët që ti falen atributet qê u than më lartë, dhe ajo falje ishte për interesa të vendit e jo trillimet tua që çdo dit po rrezohen nga faktet shkencore e nga deklarimet tua të nxjerrura nga dehja filozofike, këto masa vazhdojnê tê të jenë besnikê dhe pengë i fjalorit tëndë retorikë e i fitur kurgjë krejt n’fund!

Albin, ju keni fitu meritokracinë e goditjes me ve nga strukturat dhe aktivistët e VV-së për dy arsye: Për dorëzim ndaj procesëve qeverisëse shtetërore, edhe për pabesi ndaj partnerit qeverisës! nMbetët në syqeltësinë e aktivistëve të VV-së ti zgjedhin vezët sa më të vogla! Rrespekt për vlerat kombtare brenda VV-së…

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *