Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

A do të shkojë Kosova përsëri drejt kutive të votimit? Kuvendi nuk miraton ‘Ligjin për Zgjedhjet’

Parlameti i Kosovës ka vendosur kundër Ligji për Zgjedhjet, pas votimit mbrëmjen e sotme. Ligji nuk mori votat e nevojshme nga deputetet e Kuvendit.

Në sallën e Kuvendit ishin të pranishëm 105 deputetë dhe për të kaluar ligjin duhet që të merrte 2/3-at e votave. Ligi mori vetëm 105 vota pro dhe 39 kundër, ndërkohë që për të kaluar duhet që të merrte 69 vota.

“E konfirmojmë që për propozimin kanë votuar 65 deputetë, kundër kanë qenë 39. Sipas Administratës së Kuvendit 2/3 e kësaj kanë qenë 69 deputetë kështu që konstatoj se nuk ka kaluar ky propozim. Sipas procedurave parashihet që ky projektligj të marrë rrugën e tij të shqyrtimit të zakonshëm në Kuvendin e Republikës së Kosovës,” tha Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

  • Koalicioni i udhëhequr nga PD (54%, 10,458 Votes)
  • PS (28%, 5,332 Votes)
  • Nuk do të votoj (9%, 1,678 Votes)
  • LSI (5%, 960 Votes)
  • Të tjera (4%, 768 Votes)

Total Voters: 19,196

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.