FlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

8 shenjat që tregojnë se trupi juaj është i helmuar nga metalet e rënda dhe toksinat

Metalet e rënda janë toksike për qeniet njerëzore, madje edhe kur janë në përqëndrime të ulëta.

Disa nga metalet më të zakonshme të rënda janë merkuri, alumini dhe plumbi dhe ajo që nuk dini është se të gjithë qeniet e gjalla janë të ekspozuara ndaj këtyre metaleve nga ajri, nga ushqimi dhe uji.

Kur trupi juaj përthith këto toksina, shpesh organizmi reagon duke na dhëna shenja.

1. Ndjesia e të përzierës
Kjo ndjesi është një simptomë e zakonshme e helmimit akut nga metalet e rënda.
2.Vjellje
Vjellja është një tjetër simptomë e zakonshme e helmimit akut të metalit të rëndë. Pas ekspozimit, trupi juaj do të përpiqet të pastrojë organzimin nga toksinat.
3. Dhimbje koke
Dhimbjet e kokës mund të shkaktohen nga ekspozimi afatgjatë ose kronik ndaj metaleve të rënda. Toksinat që krijohen në trup mund të shkaktojnë dhimbje koke kronike.
4. Vështirësi në procesin e frymëmarrjes
Toksiciteti i metaleve të rënda në trup mund të shkaktojë shqetësime në sistemin e frymëmarrjes. Vështirësia gjatë frymëmarrjes mund të jetë një shenjë e helmimit nga merkuri.
5. Problemet me lëkurën
Problemet e lëkurës ndodhin kur toksinat fillojnë të depërtojnë përmes lëkurës.
6. Marramendje dhe shpërqëndrim
Toksiciteti i metaleve të rënda mund të ndikojë në tru në formën e konfuzionit dhe humbjes së kujtesës. Simptoma të tjera neurologjike mund të përfshijnë dhimbje koke, nervozizëm, koma dhe konvulsione.
7. Kapsllëku
Toksiciteti i metaleve të rënda mund të ndikojë negativisht në sistemin e tretjes, duke shkaktuar diarre ose kapsllëk.
8. Djersitje gjatë natës
Trupi shpesh përpiqet të largojë toksinat përmes djersës. Djersitja e tepërt gjatë natës mund të jetë shenjë se trupi po vuan nga toksinat./living

Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *