AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

“5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë” COVID-19 ngre në këmbë liderët e botës

Shtetet Anëtare të G20 kanë njoftuar qëllimin e tyre për të injektuar “më shumë se 5 trilion dollarë” në ekonominë botërore për “adresimin e pasojave sociale, ekonomike dhe financiare të pandemisë së re”.

Telekonferenca u zhvillua ndërsa fuqitë e mëdha në të gjithë botën po vendosen për të menaxhuar ndikimin e pandemisë në ekonomitë e tyre, të tilla si SH.B.A., Gjermani ose Arabia Saudite.

“Ndërsa bota përballet me pandeminë COVID-19 dhe sfidat ndaj sistemeve të kujdesit shëndetësor dhe ekonomisë globale, ne thërrasim këtë samit të jashtëzakonshëm të G20-ës për të bashkuar përpjekjet drejt një reagimi global”, tha mbreti saudit, Riadi mban presidencën e radhës të G20-ës.

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *